Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Bu yazımızda ünlü yazarların bilinmeyen özelliklerine, ünlü yazarlar hakkında ilginç bilgilere değineceğiz. Türk ve Dünya edebiyatının önemli isimlerinin ilginç özelliklerine gelin birlikte bakalım.

Jean-Paul Sartre

Söylenene göre nikotini o kadar seviyordu ki öğrencilerinin derste sigara içmesine bile karışmıyordu. Doktorların bacağını kesmek gerekebileceğini söylemesi üzerine nikotini bırakmak zorunda kaldı.

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Temizlik hastasıdır. Mikrop kapmaktan o kadar korkardı ki sokağa eldivensiz çıkmazdı. En büyük hobileri ise örgü örmek ve reçel yapmaktır.

Yahya Kemal Beyatlı

Mina Urgan’ın anlattığına göre tembel ve üşengeç bir adamdı. Hayatı birilerine minnet etmekle geçti. İstanbul’daki varlıklı ailelerin evlerine gider; yemeğini, yatağını bedavaya getirirdi. Yakup Kadri, onun hakkında “şahane bir tembeldi.” demiştir. Dostlarının ve devletin paraziti gibidir.

Cemal Süreya

Yazarlar hakkında sıkça dile getirilen yaygın sigara bağımlılığı söylentilerinin kaynağı Cemal Süreya olabilir. Tam bir sigara tutkunuydu. Bir kaşık çorba içtikten sonra bir fırt da sigara içerdi.

Necip Fazıl Kısakürek

Mina Urgan’ın söylediğine göre çok zeki ve iyi bir şairdir ama gündelik hayatında oldukça kibirli ve yüzsüz bir adamdı. Mina Hanım’a sormadan odasına girer ve yatağında yatardı.

Virginia Woolf

48 saat aralıksız konuşabildiği söyleniyor. İnsanları çenesiyle öldürebilme yeteneğine sahipti.

Sait Faik Abasıyanık

Balık tutarken küçük bir balık denk gelirse öpüp tekrar denize atardı. Balık öpülür mü diye soranlara ise “Bu nehirde artık benim öptüğüm bir balık dolaşıyor.” derdi.

Neyzen Tevfik

Bodrum doğumlu Neyzen Tevfik, Mina Urgan’a göre huysuz ve sinirli gözükürdü ama pamuk gibi bir kalbi vardı. İstese yazdığı şiirlerle çok zengin olabilirdi ama o sefaleti seçti. Atatürk’ün öldüğü gün üzüntüde evine kapandı. Sonrasında ise Bakırköy’e yatırıldı.

Sizin de bildiğiniz ilginç özelliklere sahip yazarlar varsa yorum yapabilirsiniz.

Diğer blog yazıları için tıklayın.

Kaynak

Düzenleyen: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat