Türkiyede ve Dünyada kitap okuma oranları

Türkiye’de ve Dünya’da Okuma Oranları

Kim Ne Kadar Kitap Okuyor?

Türkiye’nin okuma oranının düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Dünya’nın neresinde ne kadar kitap okunduğunu araştırırken 2011 senesine ait bu harita ile karşılaştım. Ne yalan söyleyeyim bu haritadaki sıralama beni şaşırttı. Aslında son sıralarda yer alacağımızı düşünüyordum. Tabii bu tablo ile övünmemek gerek çünkü okuma bilincini ülke çapına yayabilmiş değiliz. Haritaya göre Türkiye’de insanlar haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okuyor. Günlük ortalama 50 dakikaya tekabül ediyor bu süre. Açıkçası toplumumuzdaki genel algı ülkemizi bu konuda yerin dibine soktuğundan ben “Aşağı yukarı 5 dakikadır.” diye düşünerek başlamıştım bu araştırmaya. Sosyal medya kanallarından ve çevremden duyduklarımın etkisiyle okuma oranları sıralamasının başını İsviçre, Kanada gibi ülkelerin çekeceğini düşünürdüm. Gördüğümüz üzere Kanada’yı bu konuda geçmiş durumdayız. Hiç aklıma gelmeyecek ülkeler ise ilk beşe girmiş.  Kore 3.1 ile son sırada yer alırken Hindistan 10.7 ile ilk sırada yer alıyor ki 10 saati geçen tek ülke.

Zaman Yönetimi

Araştırmama devam ettiğimde bu saatler ile karşılaştım. Televizyon izleme saatlerine baktığımızda bütün ülkelerin 10 saatten fazla televizyon izlediğini görüyoruz. Ne yazık ki okuma konusunda bunu söyleyemeyeceğim. İnsanların ilgisini televizyondaki boş programlardan kitaplardaki büyülü dünyalara çekmeliyiz. Zaman yönetimi konusunda bir bilinç oluşturmalıyız.

Türkiye’nin Kitap Haritası

İdefix hazırlamış bu haritayı da. İncelemeyi yaptığım tarihte bu haritaya baktığımda beni çok şaşırtan bir tablo ile karşılaşmadım açıkçası. Kitapseverlerin son 6 ayda site üzerinden gerçekleştirdikleri siparişler baz alınarak hazırlanmış.Kitap okuma oranının en yüksek olduğu şehirlerimiz sırası ile Ankara, İstanbul ve Eskişehir.

İdefix yalnızca okuma oranıyla kalmamış sevilen yazarları da aktarmış bize. En çok okunan yazarlar arasında Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari gibi isimler yer alıyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimlerinde sevildiğinden bahsetmiş idefix. Hem yerli hem yabancı yazarların okunduğunu görmek umut verici.

Sabahattin Ali’nin “İçimizdeki Şeytan” kitabından bir alıntı ile bitirmek istiyorum yazımı.

“İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.”

Sizlere de o büyük ve insanca olan sebebi keşfetme yolculuğunuzda başarılar…

Kaynakça

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat