Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar: Temmuz 2020

Bu yazımızda temmuz ayında ülkemizde en çok okunan kitapları listeledik. Keyifli okumalar.

1. Normal İnsanlar – Sally Rooney

“Connell ve Marianne, İrlanda’nın küçük bir şehrinde yaşayan, aynı okula giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerindenken Marianne içedönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet giderek uzar, ikisinin de hayatını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Normal İnsanlar arkadaşlık, karşılıklı çekim ve aşk üzerine bir roman. Sally Rooney lise yıllarından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden asla ayrı kalamayan, ancak sevmek için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikâyesiyle bir kuşağı temsil ediyor. “

2. Satranç – Stefan Zweig

Zweig’in bu ölümsüz eseri hem az sayfada karakterlerin derinlemesine işlenebileceğini hem de bir oyunun her zaman bir oyun olmadığını, bazen hayata tutunabileceğimiz tek dal olduğunu anlatıyor. 

3. Körlük – José Saramago

Distopik eserlere ilgi duyanların elinden düşürmediği Körlük, yayınlandığı günden bu yana adından söz ettirmeye devam ediyor. Portekiz’li yazar José Saramago’ya 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran eser, konusuyla olduğu kadar zekice kurgulanmış karakterleriyle de dikkat çekiyor. Dönemin liberal demokrasi anlayışına bir eleştiri mahiyetinde kaleme alınan roman, insanların gittikçe bencilleşip olaylar karşısında duyarsızlaşmasını bir körlük metaforu etrafında işliyor.

Baştan sona heyecan verici olayların birbirini takip ettiği eser, sizi de derinden sarsacak. Güç ve iktidar oyunlarının insanlarda yarattığı vahşeti gözler önüne seren bu roman karşısında, bugünün toplumlarını düşünmeye başlayacaksınız. Kim bilir; belki de insanlığın sonunu, yine gittikçe duyarsızlaşan insanlığın ta kendisi getirecektir.”

4. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley tarafından yazılan ve pek çok kişi tarafından en iyi distopya eserlerinden biri olarak gösterilmektedir. Distopyanın, distopyalığını cinsellik üzerinden yaratması, halkın sınıflandırmaya doğum öncesinden başlanması gibi faktörler okurun dikkatini çeker nitelikte. Olumsuz olarak nitelenebilecek tek yönü doğum öncesi aşamayı gayet abartılı,gereksiz detaylı bir biçimde anlatması.

5. 1984- George Orwell

“Distopya olarak nitelendirilen George Orwell’ın bu şahane eseri, geçmişin aslında ne kadar da gelecekten izler taşıdığını ortaya koyuyor. 1948’de kaleme aldığı bu eser ile Orwell, günümüz modern dünyasına bir protesto bırakıyor. Her ne kadar kitabında 1984 yılını tasvir etse de kitabın derinliklerinde bugünden izler de bulabilmeniz mümkün. Bu durumda elbette ki George Orwell’ın ileri görüşlülüğü etkili.”

6. Dorian Gray’in Portresi- Oscar Wilde

7. Fahrenheit 451- Ray Bradburry

8. İçimizdeki Şeytan- Sabahattin Ali

9. Amok Koşucusu – Stefan Zweig10. Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens – Yuval Noah Harari

 

Veriler goodreads.com ‘dan alınmıştır.

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup