Ruhun Karanlık Çay Saati Kitap İncelemesi

Okuduğum en etkileyici kitap olan Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yazarı Douglas Adams’ın kaleminden çıkan Ruhun Karanlık Çay Saati, hayal gücünün ve mantığın sınırlarını zorladığı birçok özgün cümle ile dolu. Çığır açıcı cümlelerle ne zaman karşılaşsam sadece ağzımdan kulaklarıma kadar değil yüzümün sınırlarının ötesine yayılıyormuş hissi veren bir gülümseme yüzüme yayılır. ve başımı kitaptan kaldırırım. “Bu cümleleri nasıl bir ilham ile dile getirebiliyor?” gibi sorular aklımda dolaşır.

Douglas Adams

Douglas Adams hakkında bazı ilgi çekici bilgiler ile başlamak istiyorum. Kendisi hastanede hizmetçilikten, yabancı bir aile için korumalığa kadar birçok iş dalını denedi. Ardından Dr. Who dizisinde senaryo yazarlığı yaptı, popülerliği Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı oyun ile birlikte büyük bir artış gösterdi. Yazar, 49 gibi erken bir yaşta hayata gözlerini yumdu. Otostopçunun Galaksi Rehberi hayranları olarak, ölüm tarihinden 2 hafta sonraki 25 Mayıs gününü Dünya Havlu Günü olarak kutluyoruz.

Galaksi kitabında seyahat edenlerin diğer insanların tecrübelerini okuyabildiği elektronik rehber, Ekşi Sözlük’ün kapsamlı bir halinin bir habercisi niteliğinde. Douglas’ın tembelliği en az kendisi kadar biliniyordu, yapması gereken işleri birilerinin itmesi sayesinde bitirebilmişti. “Eğer bu kadar tembel olmayıp daha fazla yazı yazabilseydi, bizlere hangi çığır açıcı fikirleri sunma şansına sahip olacaktı” düşüncesi aklımı kurcalıyor. Ama diğer bir yandan eğer bu kadar tembel olmasaydı bu çığır açıcı fikirleri belki de hiçbir zaman okuma şansına sahip olamayacaktık, diye düşünüyorum.Kısa bir Başlangıç

Gelelim kitabımızın bazı genel hatlarından bahsetmeye. Sıradışı bir dedektif olan Dirk Gently adlı özel dedektifin başından geçen sıra dışı bir olay ele alınıyor.

Dirk uzun zamandır parasız bir şekilde hayatını idame ettirmeye çalışırken garip biri tarafından bir iş teklifi alıyor. Deneme amaçlı söylediği fazla ücreti hiç düşünmeden kabul eden adamın tek şartı Dirk’in sabah saat tam altıda evinde bulunuyor olması. Dirk beklenildiği üzere sabah kalkamayınca adam, Dirk’e yazdığı mektup ve ücreti ile birlikte evinde ölü bulunuyor.

Aynı zaman zarfında Kate ise bir İskandinav ülkesine gitmek için havaalanında bekliyor. İlgili gişeye gittiğinde önündeki uzun böyle kalıplı bir adamın gişe görevlisiyle tartıştığını görüyor. Yeterli parası olmayan adamın da bilet ücretini ödeyen ve ev adresine parayı göndermesini istiyor, bu sırada havaalanına meteor düşüyor. Daha sonra Kate bu tartışan kişinin Yıldırım Tanrısı Thor olduğunu yine kitabın adına yaraşır, ilginç bir şekilde öğreniyor. Hayal gücünün ve mantığın sınırlarını zorlayan olaylar dizisi Kate ve Dirk’in yaşadığı bu ana iki olay ile birlikte başlıyor.

Değerlendirme

Farklı bir maceraya atılmak, alışılmışın dışında bir şeyler okumak, algı sınırlarınızı genişletmek ve tabii ki biraz da eğlenmek istiyorsanız Ruhun Karanlık Çay Saati bu kriterleri fazlasıyla karşılıyor.Alıntılar

“Arabadan bir çift bacak çıktı, bacakların sahibi onları her zaman olduğu gibi izledi.”

“ O kadar öfkelenmişti ki bu öfke duygusunu paylaşmak için birilerine telefon edip onları da öfkelendirmek istedi.”Yazar: Samet Başaran

Editör: Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup