Popüler Kitap Kulüpleri

Kitap ve İnsan

Popüler Kitap Kulüpleri

25 Eylül 2018 Listeler 0
En Popüler Edebiyat Kulüpleri

Merhabaa. Google’da kitapseverlerin kitap kulübü araştırması yaptığını, bazen İstanbul kitap kulüpleri gibi aramalar yaptıklarını, en güncel ve popüler edebiyat topluluklarının hangileri olduğunu merak ettiklerini fark ettik. Bu sebeple Kitapmeetup gibi kitap sohbetleri düzenleyen kitap kulüpleri hakkında bir liste hazırlamaya karar verdik. En güncel, en popüler ve en verimli etkinliklere sahip kitap kulüplerini kitapseverler için derledik.

En Popüler Edebiyat Kulüpleri

Popüler Kitap Kulüpleri

Kulüplerin neredeyse hepsi belli bir kitap belirleyip belli aralıklarla buluşarak seçilen kitaplar üzerine konuşuyorlar. Bu hem derin bir araştırma yapmadan okumaya değer kitaplardan haberdar olmayı sağlıyor hem de bu kitaplar üzerine tartışabilecek verimli bir ortamı. Ama derseniz ki ben öyle her kitabı sevmem, sizler için de uygun kulüpler mevcut.

En İyi Kitap Kulüpleri

1. Literas Kitap Kulübü

Literas

Literas

Kitap okuma ve tartışma kültürü üzerinden kitapseverleri buluşturma mottosu ile ilerleyen Literas Kitap Kulübü, her etkinlik için bir kitap belirleyip onun üzerine tartışan bir topluluk. Şuan için planlanmış yeni bir etkinlikleri bulunmamakta. Onlara ulaşabileceğiniz bazı sosyal medya hesapları:

2. Kitap Faresi Kitap Kulübü

3 Mart 2011 ‘den beri her hafta düzenli olarak buluşup belirlenen kitaplar hakkında konuşulan kulüpte müze ve sergi gezileri de düzenleniyor. Ulaşabildiğimiz kadarıyla toplam en az 586 üyeleri mevcut.

3. Kültür Perileri Kitap Kulübü

“Bizimle okumaya, düşünmeye, gezmeye kısaca kültür paylaşımına var mısınız?” diyen kulübün 3 de notu mevcut:

  • Not 1: Etkinlikler ve grup ile ilgili bilgi için mesaj bölümü kullanılacaktır. Instagramda bizi kulturperileri adıyla bulabilirsiniz.
  • Not 2: Fotoğrafsız ve gizli hesapların üyeliği onaylanmayacaktır.
  • Not 3: Toplantılara katılım için belirtilen kitapları okuma şartı vardır.

Yöneticileri farklı meslek gruplarından bir araya gelmiş kitapseverlerden oluşuyor ve kitap okumayı hayat felsefesi haline getirip nitelikli okuyucu geliştirme çabası ile bu yola baş koymuşlar.  En az 342 üyeleri bulunuyor.

4. Yeraltından Notlar Kitap Kulübü

“…kitapların yolumuza ışık tutmasını amaçlıyoruz.” diyerek ayda 1 kez belirledikleri kitapları okuyarak toplanıp bunlar üzerine tartışan “kitap aşığı” insanlar.  Ayrıca Yazar&Okur Buluşması etkinlikleri de mevcut. Telefon numarası verilerek başvuru yapılan kulüpte asil üyeler için ayrı bir grup oluşturulmuş.

5. İstanbul Edebiyat Kulübü

İstanbul Edebiyat Kulübü

İstanbul Edebiyat Kulübü

Öğrenmeyi ve öğretmeyi ön plana çıkaran İstanbul Edebiyat Kulübü, kitap söyleşilerinin yanında sinema ve tiyatro katılımı gibi içerikleri olan etkinlikler de düzenliyorlar. 2017’de kurulmuş olan kulüp yılın sonlarında bir süre aktifliğini durdurmak zorunda kalmıştı ancak 2018’de tekrar toparlandılar. Forum pek aktif gözükmese de içerisi oldukça değerli. Üye alımı konusunda oldukça seçici gözüküyorlar. 2-3 haftada bir aktif üyeleri ile etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyorlar.

6. Don Kişot Kitap Kulübü

Don Kişot Kitap Kulübü

Don Kişot Kitap Kulübü

3-5 arkadaş toplanarak kulübün temellerini atmışlar. En sevdikleri temalar arasında Game of Thrones, de bağlacının yazımı, İran medeniyetine övgü, madde ruh ilişkisi gibi konular bulunan kulüp genel olarak belirlenen kitapları okuyarak söyleşiler düzenliyor. Bunun yanında ara sıra gezi ve dış kaynaklı etkinlik duyuruları yapıyorlar.

6+1. Kitapmeetup Kitap Sohbetleri

Kitapmeetup

Kitapmeetup

Öncelikle sadece bir kitap kulübü olmadığımızı belirtmeliyim. Sadece İstanbul’da değil Tekirdağ, Bursa, İzmir ve Eskişehir’de sohbetler düzenledik; düzenlemeye devam ediyoruz. İstanbul ve Eskişehir’de düzenli meetuplar devam etmekte. Her sohbetimizde özelleştirilmiş bir tema işleniyor. Son zamanlarda topluluğumuzu genişletmemizle birlikte yazarları kitapseverlerle bir araya getirdiğimiz etkinlikler de düzenlemeye başladık. Kitapseverler ile bir araya gelip tanışmak; kitaplardan, güncel konulardan konuşmak isteyen herkesi sohbetlerimize bekliyoruz.

Son Söz

Bu listede gözüme çarpan aktif kitap kulüplerini değerlendirerek dilim döndüğünce sizleri bilgilendirmeyi amaçladım. Kulüplerin önceki etkinliklerini incelemek ve yenilerini takip etmek isterseniz toplanzi.com adresinden kulüp detaylara ulaşabilir ya da kulüplerin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Kitap sohbetlerinin birinde karşılaşmak ve tanışmak dileğiyle…

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, mail aboneliği oluşturabilirsiniz.

instagram.com/kitapmeetup
twitter.com/kitapmeetup
facebook.com/kitapmeetup

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı