Carpe Diem Kitap Sohbetleri 5 - Paniğe Kapılma

Paniğe Kapılma – Kitap Sohbeti 5

22 Şubat 2018 tarihinde 5. kez kitap sohbeti gerçekleştirdik. Bu sohbetimiz özellikle bilim kurgu, fantastik ve siyaset felsefesi sevenler için daha bir ilgi çekiciydi. Temamızın içeriği, Elon Musk’ın kitapseverlere mesajı, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve katılımcılarımızın hayal güçlerinin ürünlerinden bazı kesitler bu yazıda.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 5 - Paniğe Kapılma
Carpe Diem Kitap Sohbetleri 5 – Paniğe Kapılma

Paniğe Kapılma

“Paniğe Kapılma”, çok tanıdık geliyor değil mi? Bunun sebeni Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin kapağında yer alan ölümsüz “Don’t Panic” cümlesini bir yerlerden hatırlıyor olman. Belki de okudun ve biliyorsun, okumayanların da nereden hatırladıklarını söyleyelim.

Elon Musk ve Otostopçunun Galaksi Rehberi

Tesla Dont Panic
Tesla Dont Panic

Ya da Tesla ve Otostopçunun Galaksi Rehberi de diyerek bir hatırlatma yapabiliriz. 6 Şubat günü, Elon Musk’a ait Spacex şirketi bir süredik üzerinde çalıştıkları Falcon Heavy roketlerini uzaya fırlattı. Buraya kadar her şey normaldi çünkü roketlerin tekrar kullanılabilirliğine yönelik yaptıkları deneylere bir süredir aşinayız. Ancak benim iyi bir pr çalışması olarak gördüğüm, roketlere yük olarak Tesla marka bir arabanın koyulması olayı tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Bununla kalmayan Elon, ürettikleri uzay elbisesini de testini yine bu aracın içine yerleştirdiği yıldız adam Starman aracılığıyla gerçekleştirmiş oldu.

Elon ve ekibi kitapseverlere de bir not bırakmayı ihman etmedi. Aracın içinde ünlü Space Oddity çalarken ekranda Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabından iyi bir mesajla biz kitapseverlere de bir selam vardı. Torpidosunda da kitabın kendisi, bir havlu ve görünebilir bir yerde Don’t Panic yazısı yer alıyordu.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Paniğe Kapılma
Otostopçunun Galaksi Rehberi – Don’t Panic

Benim de şu sıralar keyifle okuduğum serinin en önemli özelliği ağırlıklı olarak mizah öğelerine yer verilmiş bilim kurgu türündeki en ün sahibi kitap olması. Bu ününü sonuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim. İlk olarak bir radyo programında halkın karşısına çıkan hikaye çok sevilince daha sonra kitaplaştırılmış ve ortaya ölümsüz bir eser çıkmış. Bilim kurgu sever okurlarımızın Isaac Asimov’un kitaplarından hemen sonra edinemeleri gereken bir seri olduğunu düşünüyorum.

Kitap Sohbeti 5

Katılımcılar ilk bölümde üzerine konuşmak istedikleri kitaplardan konu açtılar. Kimi zaman ahlak felsefesi, kimi zaman bilim kurgu tartışıldı. Evrimsel biyoloji ve psikoloji de ilgi çeken konulardandı.

Sohbet sırasında üzerine konuşulan kitaplar

  • Homo Deus – Harari
  • Böyle Buyurdu Zerdüşt – Nietzche
  • Denemeler – Montaigne
  • Veronika Ölmek İstiyor – Coelho
  • Beyaz Gemi – Cengiz Aytmatov
  • Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry
  • Sophie’nin Dünyası – Jostein Gaarder
  • Ecco Homo – Nietzche
  • Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman – Richard Feynman
  • Yabancı – Camus

Kitap Sohbeti 5 – Paniğe Kapılma başlıklı meetupımızda katılımcılarımızdan evrende Ford Prefekt ile beraber otostop çektiklerini düşünmelerini ve bize yaratıcılıklarını kullanarak neler gördüklerini anlatmalarını istedik. Ortaya çok farklı medeniyet seviyelerinden inanılmaz ahlaki deneylere, adeta ebru sanatı ile tasarlanmış muhteşem gökyüzün renklerinden çikolata kokan gezegenlere kadar şaşırtıcı betimlemeler çıktı. Zamanı kaldıran da vardı, ölümsüzlüğü yenen de. Kadınları koruyan örgütlerin sokaklara hakim olduğunu veya duymak istediği kokuyu hemen duyabilenlerin gezegenlerini yaratanlar oldu. Kanatlı insanlara ve birbirinin aynısı milyonlarca gezegene tanık olanlar da olmadı değil.

Bu harika ve kimi zaman da korkunç sahneleri hayal edebilen katılımcılarımıza ilgileri için, bu yaratıcılıklarını borçlu oldukları tüm yazarlara da ürettikleri için teşekkürler. Daha çok okuyan, üzerine konuşan ve üretmekten, hayal etmekten korkmayan kitapseverlerin çoğunlukta olduğu dünyalara…

Bizi sayfanın en altında yer alan sosyal medya hesaplarından takip edebilir, mail aboneliği oluşturarak yeni blog yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Yazar: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat

1 thought on “Paniğe Kapılma – Kitap Sohbeti 5

Yorumlar kapalı.