Unutacaksak Neden Okumalıyız?

Unutacaksak Neden Okumalıyız?

Okuduklarımızı Unutuyoruz , Öyleyse Neden Okumalıyız?

En son okuduğunuz kitabı düşünün. Neler hatırlıyorsunuz? Bu kişiden kişiye değişmekle birlikte örneğin bir roman okuduktan sonra genel bir olay örgüsünden başka pek bir şey aklımızda kalmıyor. Biraz eskiye gidelim. Geçen yıl bu aylarda hangi kitapları okudunuz? Yazarı ve yayınevini hatırlıyor musunuz? Peki yardımcı karakterlerin isimleri neydi? Hatırlamakta zorlanıyorsunuz ve hatta birçoğunu hatırlamıyorsunuz değil mi?

New Yorker dergisinden Ian Crouch bir arkadaşının tavsiyesi üzerine internetten bir kitap sipariş eder. İlk sayfada düştüğü kararsızlık birkaç sayfa sonra ortadan kaybolur. Bu kitabı daha önce okumuştur. Hem de yine bir arkadaşının tavsiyesi üzerine, yaklaşık 3 yıl önce…

Peki, neden unutuyoruz? Hangi kitabı okuduğumuzu dahi unutuyorsak neden okumaya devam ediyoruz?

 

Neden Unutuyoruz?

Sokrates çok önceden bu konuda bir öngörüde bulunur. Genç aristokrat Phaedrus ile konuşmasında bir kıssa anlatır. Konuşmada aktarılana göre Firavun Thamus, Tanrı Thoth’a icadı (alfabe) sebebiyle öfkelenir.

“Senin bu keşfin, hafızalarını artık kullanmayacakları için öğrencilerin unutmasını netice verecek. Artık, harici bir takım sembollere bağlı olacaklar, anımsamayacaklar. “

Geçmişe bakıldığında birçok efsane ve tecrübe sözlü aktarım ile günümüze kadar ulaşmış. Bu günlerde yakın bir tarihte manşetleri meşgul eden bir olayı hatırlamakta dahi güçlük çeker hale geldik.

İnternetin icadından sonra hayatımız tamamen değişti. İnternet birçoğumuz için hatıralarımızı sakladığımız bir depoya dönüştü. Wired dergisinden Clive Thompson bunun faydalarına inananlardan. Thompson bu sanal deponun unutma probleminin aşılmasında fayda sağlayacağını ve tekrara düşmeyi engelleyeceğini söylüyor.

İnternetin düşünce yapımızı ve hafızamızı değiştirdiği kesin ama ne yönde değiştirdiği konusunda henüz yeterli bir bilgimiz yok. Bir gerçek var ki o da şu: Okuduğumuz kitaplara dair bilgileri unutuyoruz.

 

Neden Okumaya Devam Etmeliyiz?

Kitap okumanın birçok farklı nedeni olabilir. Kitap okuma motivasyonu kişiden kişiye değişir. Keyif, vakit geçirmek veya bilgi edinmek için… Sadece keyif için okuduğumuz kitapları unutmak belki sorun olmayabilir ama bilgilenmek için okuduklarımızı unutmak büyük bir sorun değil mi?

Bir kitap sizin alim olmanızı sağlamayacaktır ama bir kitap size birçok şey katabilir. Kelime dağarcığınızı zenginleştirir. Yazı ve konuşma üslubunuza bir katkıda bulunur. Bir kısmı hayata yada bir olaya farklı bir bakış açısı kazandırır. Size göre farklılıkları olan insanlara karşı empati duymanızı sağlar. Sonuç şu ki siz unutsanız dahi o kitaptan aldıklarınız sizinle bütünleşir.

Harvard Üniversitesi psikoloji profesörü Steven Pinkar’a göre okumak bir “açı edinme teknolojisi“dir.

Buna en güzel örneklerden birini bir iş adamı ve yazar olan Seth Godin “The Dip” kitabında anlatmış.

“20 yıl önce okuduğum bir kitap hayatımı değiştirdi. Büyük Düşünmenin Büyüsü diye bir kitaptı. Bugün, kitabın içinden hiçbir şey hatırlamıyorum. Hatırladığım tek şey, “başarı”nın ne olduğuyla ilgili bakışımı değiştirdiği…”

James Collins bir yazısında çok severek okuduğu kitabı unutması üzerine okuma ile beyin ilişkisi konusunda uzman nörolog olan Maryanne Wolf ile olan konuşmasından bahsetmiş.

‘’Ben senin o kitabı okuduktan sonra okumadan öncekinden farklı bir insan olduğuna inanıyorum.’’ der Wolf.

Collins, ‘’Yani, okuduklarımın hiçbiri israf olmadı. Zamanımı boşa harcamadım. Bunu mu diyorsun?’’ diye sorar.

‘’Hepsi hala orada’’ der Wolf, ‘’Sen bütün o okuduklarının özetisin.’’.

Kaynak

https://t24.com.tr/yazarlar/cemal-tuncdemir/kitaplarda-okuduklarimizi-unutuyorsak-hala-neden-okumaliyiz,21516

Editör: Bilge Binici

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici