meryem

Meryem Kitap İncelemesi

Konu

Gerçek bir hayat hikâyesinin anlatıldığı kitap üç kuşakta geçiyor. 1930’lu yıllarda sütanneye verilen bebeğin kaçırılması ve sonrasında yaşadığı zorlu hayat mücadelesi yazar tarafından akıcı bir dille kaleme alınmış. Farklı kültürleri ve coğrafyaları harmanlamış, geçmiş hayatları yansıtan, bir serüvenin içine alıyor okuyucuyu. Sinema film projesi hazırlanan Meryem okunması gereken sürükletici romanlar arasında. Meryem’in ailesine kavuşma serüveni 1980’lere kadar varan yaşam öyküsü Mardin ve Halep sokaklarında gezintiye çıkarıyor adeta. Soluksuz okunacak bu roman yazarın ilk eseri olarak okuyucuyla buluşmuş. 260 sayfada sıkılmadan öykünün sonunu merak ederken elden bırakılmayacak kadar sürükleyici bir anlatımı olan Kitap Bahar Ensari tarafından yazılmış.

Ayrılık ve hüzün

Dört aylık bir bebeğin katı kuralları olan dedesi tarafından annesinden zorla alınarak sütanneye verilmesinin ardından gelen ölüm haberi konaktaki herkesi derinden sarsarken genç annenin ruh sağlığını derinden etkiler.

 Eziklik

Pazarlarda alınıp satılan bebeğe ailesi ulaşamaz ve küçük kız Halep’te bir aile tarafından büyütülür. Onu sahiplenin insanlara minnet borcunu ödemek için hizmetçi gibi çalışan kız kendini hep ezik hisseder.

Aşk

Meryem evlendiği adam tarafından aşkı ve sevgiyi çok iyi yaşarken bir yandan da eltisi tarafından uzun yıllar eziyet görür.

Merhamet

Duyguları içinde hapsolan Meryem farelere derdini anlatır. Bazen hayvanları insanlardan daha yakın görürüz, kimsemiz yoksa bile onlar dostlarımızdır, fareler bile.

Kitaptan

“Görkemli konağın, kuş tüyü yataklarında aşkla, sevgiyle dünyaya gelen Meryem bebeğin, inat ve despotluk uğruna kurban edilişini anlatan gerçek yaşamıdır. Halep pazarlarında üç yaşına kadar alınıp, satılan kızın verdiği zorlu hayat mücadelesinden sonra elli yaşında ailesine kavuşmasının hikâyesidir…”

           

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup