Kitaplardan Uyarlanan En İyi 10 Film

Kitaplardan Uyarlanmış En İyi 10 Film

Önce kitabı okuyup sonra heyecanla filmine gidip hüsrana uğrayan çoktur. Kırpılan bölümler, değiştirilen sahneler, çıkartılan karakterler… Kitaptan uyarlanan bir film… Hayalimizde canlandırdığımız dünyalar perdeye yansıtıldığında genellikle tatmin edici olmaz ve bunları seyretmek can sıkıcı bir hal alabilir. Sizler için izlediğinizde hüsrana uğramayacağınızı düşündüğüm uyarlamaları derlemeye çalıştım. Eminim bu filmlerin birçoğunu duymuşsunuzdur. Peki ya kitaplardan uyarlandıklarını biliyor muydunuz? Her biri birbirinden başarılı bu 10 filme bir göz atmadan geçmeyin derim. Şimdiden iyi seyirler.

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 10 Film
Kitaplardan Uyarlanmış En İyi 10 Film

Brezilyalı bir reklam ajansının hazırladığı bu görselde, kitapların filmleri çekildiğinde, aslında özelliklerinin büyük bir kısmının kaybolduğu mesajı verilmiş. Birçok kitap uyarlaması film söz konusu olduğunda ajansın bu mesajına katılsam da listemizdeki 10 filmden kesinlikle etkileneceğinizi düşünüyorum.


Brezilyali bir ajansin anlamli reklami
Brezilyali bir ajansin anlamli reklami

1. Yüzüklerin Efendisi Serisi

yüzüklerin efendisi
Yüzüklerin Efendisi

3 Filmden oluşan bu seri sizlere muazzam dakikalar yaştacak. Her birinin imdb puanı 8’in üzerinde. Eğer kendinizi fantastik bir dünyaya kaptırmak isterseniz bu filmler tam size göre. John Ronald Tolkien’in yazdığı kitaplardan uyarlanan filmlerin isimleri şöyle :

  • Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  • Yüzüklerin Efendisi : İki Kule
  • Yüzüklerin Efendisi : Kralın Dönüşü

 

“…Eowyn Hanım peşinden gelerek ona seslendi. Aragorn döndü ve onu gece içinde bir parıltı olarak gördü, çünkü Hanım beyazlara bürünmüştü; ama gözleri ateş ateşti.

“Aragorn,” dedi, “neden bu ölümcül yola gitmen gerek?”

“Çünkü gitmem gerekiyor,” dedi Aragorn. “Ancak böyle olursa Sauron’a karşı yapılan savaşta kendi üstüme düşeni yapmak için bir ümidim olacak. Tehlikeli yolları ben seçmiyorum Eowyn. Eğer gönlümün olduğu yere gitmem mümkün olsaydı şimdi Kuzey’de Yarmavadi’nin latif vadisinde dolanıyor olurdum.”2. Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı kitabı
Sineklerin Tanrısı

Nobel ödülüne sahip William Golding’in kitabından uyarlanan  bir macera ve dram filmi. Çocukların temelinde olduğu film, uçak kazası sonucu tüm yetişkinlerin ölmesi ve çocukların adada mahsur kalmasıyla başlıyor.

“Birinden korkunca ondan nefret edersiniz ama boyuna da düşünüp durursunuz onu.
Kendi kendiniz aldatırsınız; aslında kötü değildir dersiniz.  Ama onu görünce, tıpkı nefes darlığına tutulmuş gibi olursunuz, soluk alamazsınız.”

3. Ölü Ozanlar Derneği

Ölu ozanlar Derneği filmi
Ölu ozanlar Derneği

Kitap sohbetlerimize de adını veren meşhur “Carpe Diem”in geçtiği , Nancy H.Kleinbaum’un yazdığı kitaptan uyarlanan bu film adeta insana hayallerini gerçekleştirmek için güç veriyor. Imdb puanı 8,1 olan filmde özellikle Robin Williams’ın oyunculuğu göze çarpıyor.

“Çağrıyı duyuyoruz; ama hiç önemsemiyoruz;
Henüz gelecek bir planken, o gelecek için ümitleniyoruz.
Kurtuluş elimizdeyken, kurtarıcı için dua ediyoruz.
Ve hâlâ uyuyoruz.
Ve hâlâ uyuyoruz.
Ve hâlâ dua ediyoruz.
Ve hâlâ korkuyoruz…”

4. Koku: Bir Katilin Hikayesi

Koku Bir Katilin Hikayesi Parfume
Koku Bir Katilin Hikayesi

Puanı 7,5 olan film  Patrick Süskind’in Perfume isimli romanından uyarlanmıştır. Filmde Fransa’nın sefalet içindeki sokaklarından birinde doğup, yetimhanede yetişen Jean-Baptiste Grenouille’nin hayatı anlatılıyor. Sizleri derinden etkileyecek harika bir film.

“Denizin kokusu öyle hoşuna gitti ki, onu günün birinde saf ve katışıksız olarak ve içinde boğulabileceği kadar çok ele geçirmeyi diledi.”5. Dava

Kafka Dava kitap kapağı
Kafka Dava

Psikolojik dramatik bir film olan Dava, Kafka’nın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Josef K.’nın gerçek dışı ve absürt durumunu anlatan film eleştirmenlerce en iyi Kafka uyarlaması olarak yorumlanıyor. Imdb puanı 7,8 olan 1962 yapımı bu filmi izlenecekler listenize gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

“Kendime denk biriyle konuşacağım birkaç kelime, bu adamlarla yapacağım upuzun konuşmalardan çok daha aydınlatıcı olacaktır benim için.”

6. Forest Gump

Forest Gump film
Forest Gump

Winston Groom’un romanından esinlenilerek çekilmiş filmin akışı romandaki Forrest’ın kişiliğinden ve ele alınan bazı olaylar yönünden farklı olsa da 8,8 imdb puanı olan bu filmi izlemenizi şiddetle öneriyorum.

“Annem daima söylerdi: “Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.” “7. Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli kitap
Esaretin Bedeli

Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı romanından uyarlanan filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman yer alıyor. 9,3 imdb puanı ile gönlümüzü fetheden film izlenmesi gerekenler arasında.

“Hitler, köpeği Blondie’ye bile intihar hapı verdi. Tam bir deliye özgü hareketti bu.”

8. Dövüş Kulübü

Fight Club film
Dövüş Kulübü

Chuck Palahniuk’un romanından uyarlanarak hazırlanan kült bir film. Başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter yer alıyor. 8,8 imdb puanı ile soluksuz izleyeceğinizi düşünüyorum.

“Uykusuzluk böyledir işte. Her şey çok uzaklardadır, bir kopyanın kopyasının kopyası gibi. Dünyayla arana öyle bir mesafe sokar ki, ne sen bir şeye dokunabilirsin ne de bir şey sana.”

9. Guguk Kuşu

Guguk Kuşu kitap
Guguk Kuşu

Ken Kesey tarafından yazılan Guguk Kuşu isimli romandan uyarlanmış 1975 yapımı bir film. Akıl hastahanesinde geçen bu film Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından verilen kararla ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmeye başlanmış. 8,7 imdb puanı ile mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri bana göre.

“Balıklar hakkında bildiğim tek şey de, balıkları temizlemekten çok yemekten hoşlandığımdır.”10. Otomatik Portakal

Otomatik Portakal kitap
Otomatik Portakal

Anthony Burgess’in aynı adlı eserinden uyarlanmış. 8,3 imdb puanı olan film Britanya’da endüstri alanındaki gelişmelerden sonra bir şehirdeki insanların iyi ve kötüyü ayıramaz hale gelmesi üzerine geçen olaylar etrafında şekilleniyor.

“Koltuk altında kitaplar taşıdığını görüyorum kardeşim. Bugünlerde hâlâ kitap okuyan birine rastlamak gerçekten nadide bir zevk kardeşim.”

 

Filmi var diye kitabını okumamazlık yapmayın sakın 🙂 Hem okuyun hem izleyin. Kendi yarattığınız dünya ile filmi kıyaslamak zevkine erişin.

Dipnot : Bu listeyi oluştururken bana yardımcı olan oyuncu arkadaşıma teşekkür ediyorum.Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

 

 

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici