Kesinlikle Bilmeniz Gereken 5 Popüler Japon Yazar

Edebiyat dünyasında gerek geniş tabanlarda ses getiren eserleriyle gerekse Nobel Edebiyat Ödülü gibi ödüllü yazarlarıyla Japon edebiyatı, ülkemizde de ilgi görüyor. Biz de Japon edebiyatına ilgi duyan kitapsever takipçilerimiz için kesinlikle tanınması gereken beş yazarı derledik. Eğer hala tanışmadıysanız, işte kesinlikle bilmeniz gereken 5 Popüler Japon yazar…

1. Haruki Murakami

Japon Yazar Haruki Murakami
Japon Yazar Haruki Murakami

1949 yılında doğan Haruki Murakami Japonya’nın 20. yüzyıldaki en önemli ve en popüler yazarlarından birisidir. Bir dönem caz kulübü işletmeciliği yapan Murakami birçok kesim tarafından Amerikan kültürünün etkisi altında kaldığı ve aşırı Batıcı olduğu eleştirilerine maruz kalsa da, Japonya’nın 20. yüzyıldaki en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilir. Eleştirilere kulak asmayıp eserlerini aynı tarzda üretmeye devam eden yazar, 1986’da ülkesini terk ederek eşiyle New York’a yerleşmiştir. 1986 – 1995 yılları arasında ülkesinden uzakta Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış fakat 1995 yılında Kobe’de binlerce kişinin hayatını kaybettiği büyük depremden de etkilenerek Japonya’ya geri dönmüştür. Bir yandan üniversitede ders verirken diğer yandan da onu asıl ününe kavuşturacak eseriyle uğraşıp 1987 yılında Türkiye’de ilk çevirisi yapılan İmkansızın Şarkısı isimli romanını çıkartmış ve Japonya’da en çok satılanlar arasına girmiştir. Fazlasıyla düzenli ve disiplinli olarak da bilinen Japon yazar günlük ritüel olarak, sabahın erken saatlerinde kalkıp 4-5 saat boyunca yazmakta, ardından 10 kilometrelik koşusunu tamamlamakta, akşamları ise hobisi olduğunu söylediği çeviri işleriyle uğraşmaktadır. Edebi yaşamı ödüllerle dolu olan Haruki Murakami postmodern edebiyatın Dalisi şeklinde anılmaktadır. Ünlü yazarın Türkçe’ye çevrilen başlıca kitapları şunlardır:

Rüzgârın Şarkısını Dinle
Fırın Saldırısı
Yaban Koyununun İzinde
Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu
İmkânsızın Şarkısı
Uyku
Zemberekkuşu’nun Güncesi
Sputnik Sevgilim
Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında
Sahilde Kafka
Karanlıktan Sonra
Tuhaf Kütüphane 
Koşmasaydım Yazamazdım
1Q84
Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları
Kadınsız Erkekler
Kumandanı Öldürmek2. Yukio Mişima

Japon Yazar Yukio Mişima
Japon Yazar Yukio Mişima

Japon roman ve oyun yazarı olan Yukio Mişima 1925 yılında Japonya’da dünyaya gelmiştir. Aristokrat bir aileye doğan Mişima büyükannesinin yanında ciddi bir disiplinle yetiştirilmiştir. Sürekli yazan ve üniversitelerde münazaralar düzenleyen Mişima 1968 yılında “Tate no Kai” adında bir topluluk oluşturmuştur.  Japonya’nın modernleşmesi ve geleneksel değerlerini yitirmesine sert bir tavır ile karşı çıkarak samuray değerlerini savunmuştur. Babasının yasaklamasına rağmen şiirlerini gizli gizli yazarak, savaşın son yıllarında şiirlerinden sonra öykülerini de yayımlamıştır. İlk romanı olan Hırsızlar’ı ise 1946 yılında kaleme almaya başlayıp 1948 yılında yayınlamıştır. Ardından Bir Maskenin İtirafları isimli otobiyografik çalışmasıyla büyük bir ün kazandırmıştır. Eserleri dünya çapında üne kavuşmuş ve İngilizceye çevrilmiştir. Mişima, 25 Kasım 1970’te topluluk üyelerinden dört kişi ile birlikte Garnizon generalini ziyaretleri sırasında generali sandalyesine bağlayıp imparatorluğun haklarının yeniden tesis edilmesi için hazırladıkları manifestoyu ve taleplerini okuduktan sonra seppuku (geleneksel Japon intihar biçimi) yaparak intihar etmiş, grup üyelerinden biri intiharın tamamlanması için Mişima’nın ve sonrasında kendisinin başını kılıçla kesmiştir. Mişima yazdığı on altı roman ve tiyatro oyunuyla savaş sonrası Japon Edebiyatının en önemli yazarlarından olmuş ve dünya çapında tanınan ünlü bir yazar haline gelmiştir. Başlıca eserleri şunlardır:

Denizi Yitiren Denizci
Bir Maskenin İtirafları
Bahar Karları – Bereket Denizi I
Bahar Karları – Kaçak Atlar II
Bahar Karları – Şafak Tapınağı III
Bahar Karları – Meleğin Çürüyüşü IV
Dalgaların Sesi
Bereket Denizi3. Kazuo Ishiguro

Japon Yazar Kazuo Ishiguro
Japon Yazar Kazuo Ishiguro

1954 yılında Japonya’da doğan Kazuo Ishiguro 1960 yılında ailesiyle İngiltere’ye taşınmıştır ve 1982 yılında İngiltere yurttaşlığına geçmiştir.  University of Kent’deki eğitiminin ardından 1978 yılında University of East Anglia’da yaratıcı yazarlık yüksek lisansı yapmıştır. Yazar Beni Asla Bırakma adlı en ünlü kitabını 2005 yılında kaleme almış, kitap 2010 yılında yine aynı isimle sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Carey Mulligan ve Keira Knightley gibi önemli İngiliz aktrisler de rol almıştır. Aynı zamanda bu roman Time dergisi tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınmıştır.  Ishiguro 2017 yılından Günden Kalanlar eseriyle Nobel Edebiyat Ödülü‘nün sahibi olmuş, Japon edebiyatının en önde gelen yazarlarındandır. Başlıca eserleri şunlardır:

Uzak Tepeler
Değişen Dünyada Bir Sanatçı
Günde Kalanlar
Avunamayanlar
Çocukluğumu Ararken
Beni Asla Bırakma
Gömülü Dev

4. Kōbō Abe

.

7 Mart 1924 doğumlu Kobo Abe, Japon savaş sonrası edebiyatının başlıca romancılarından biridir. 1948 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş fakat bu alanda hiç çalışmamıştır. Varoluşçuluk akımının Japonya’daki temsilcisi olarak kabul edilen Abe, üst gerçekçi ve avangart yazım üslubunu işleyişiyle Franz Kafka’ya da benzetilmektedir. 60’lı yıllarda Japon Komünist partisine üye olduğu için tüm kitapları Rusçaya çevrilmiştir. Bazı kitapları beyaz perdeye aktarılan Abe, Japon edebiyatının en önemli yazarları arasında en başlarda yerini almıştır. Başlıca eserleri:

Kumların Kadını
Bir Başkasının Yüzü
Harap Harita
Kutu Adam5. Kenzaburo Oe

.

1935 yılında dünyaya gelen yazar  geleneklerine bağlı bir taşra ailesinde yetiştirilmiştir. 17 yaşına kadar hiç çıkmadığı köyünden eğitimi için ayrılıp Tokyo’ya gidince lehçe farkı sebebiyle Japoncayı yeniden öğrenmek zorunda kalmış ve aynı dönemde ilk romanını yazmaya başlamıştır. Babasının erken ölümü, Japonya’nın II. Dünya savaşını kaybetmesi ve oğlunun engelli olarak doğması Oe’nin dünyasında ciddi yıkımlar yaratmış ve bu durumu edebi kimliğine de yansımıştır. Türkiye’de Kişisel Bir Sorun eseri ile tanınan yazar, Japonya’nın gelmiş geçmiş en güçlü sosyal ve politik eleştirel yaklaşımını roman dünyasına taşıyarak Japon edebiyatında kendine özgü bir yer edinmiştir. 1994 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nü alan Oe, bunun hemen ardından Japonya’nın en yüksek ödüllerinden olan Kültürel Liyakat Nişanı’na laik görülmüş fakat ödülü reddetmiştir. Nobel’i aldıktan sonra yazarlığı bıraktığını ve bestecilik yapmaya karar verdiği açıklamıştır. Şu ana kadar iki adet cd’si yayınlamıştır. Başlıca eserleri şunlardır:

Kişisel Bir Sorun
Kurbanı Beslemek
Sessiz Bir Çığlık
Delilikten Kurtar Bizi
Ayağa Kalk Genç AdamYazar: Seda Boduç
Editör: Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup