İz Bırakmış 20 Kadın Yazar

İz Bırakmış 20 Kadın Yazar

Kadınlar Günü’nü es geçmek istemedik ve bugüne özel önemli kadın yazarları bir araya getirdiğimiz bu listeyi hazırlamayı yerinde bulduk. Her biri birbirinden güzel, kendilerine has tarzlarıyla edebiyat dünyasına renk katan romanlarıyla, şiirleriyle, öyküleriyle alanında Türkiye’de ve dünyada tanınmış isimler haline gelen 20 kadın yazar hakkında ilginç notları ve kitaplarından alıntıları bir araya getirdik. Beğeninize sunuyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

İz Bırakmış 20 Kadın Yazar
İz Bırakmış 20 Kadın Yazar

1. Ursula K. Le Guin

“Kıyıya vurmadıkları sürece, balıklar suyun farkında değildirler.”

Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin

Amerikalı bilim-kurgu ve fantezi yazarları arasında favori olanlardan birisi de Le Guin, 1960’lı yıllarda ilk kitaplarını yazmaya başladı. Kitaplarında Taoizm ve Yunan Mitolojisinin etkileri görülüyor. Karanlığın Sol Eli isimli kitabının Nebula ve Hugo ödüllerini getirmesiyle büyük bir hayran kitlesine ulaşan Le Quin, aynı zamanda bazı üniversitelerde dersler vermekte.

2. Tomris Uyar

“İki kişi yalnız kalmaktansa, kalabalıkta yalnız olmak çok daha kolay.”

Öyküleri kadar deneme, eleştiri ve kitap incelemeleri ile de tanındı. Öykü ve yazıları Yeni Dergi, Soyut, Varlık, Dost, Papirüs, Yeni Edebiyat, Yeni Düşün, Hürriyet Gösteri, Milliyet Sanat, Gergedan, Argos, Adam Öykü gibi dergilerde yayımlandı. Öyküleri, çeşitli yabancı dillere çevrildi ve o ülkelerde çıkan antolojilerde yer aldı. Öykülerinde sık sık ekonomik ve sınıfsal sorunların baskısı altındaki kişileri yansıttı.

Günlükleri “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı. 60’ı aşkın çevirisi kitaplaştı. Turgut Uyar’la birlikte Latin şairi Lucretius’tan çevirdikleri “Evrenin Yapısı” adlı yapıta 1975 TDK Çeviri Ödülü verildi. Hiawatha çevirisiyle de 1986-1987 Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’nü çeviri oyun dalında aldı. Yürekte Bukağı’yla 1979, Yaza Yolculuk’la 1986 Sait Faik Öykü Armağanı’nı kazandı.3. Agatha Christie

“İnsanlar, düşünmemek için konuşmayı icat etmişlerdir. “

Polisiye roman denilince aklımıza ilk gelen isimlerden biri Agatha Christie. Yarattığı karakterlerin ve olay örgüsünün sayesinde kitapları çok sevilen Christie, İngiltere’de Shakespeare ve İncil’den sonra en çok satanlar arasına girmeyi başarmış. Marry Wesmacott takma ismiyle aşk romanları da yazan Christie, Miss Marple ve Hercule Poirot gibi önemli polisiye karakterlerin yaratıcısıdır. Hep gizemli cinayetleri anlatan Christie ile ilgili bilinen ilginç bir olay da vardır. 1926 yılında ortadan kaybolur ve 11 gün boyunca kimse bulamaz onu. Arabası göl kenarında ve eşyaları etrafa savrulmuş bir biçimde bulunur. Kimilerine göre geçici hafıza kaybı yaşamıştır, kimilerine göre de kocasının sevgilisini öldürme planları yapmak için ortadan kaybolmuştur. Kim bilir, belki de yalnızca kafa dinlemek istemiştir 🙂

4. Halide Edip Adıvar

“Ayrılmak biraz ölmektir.”

Halide Edip Adıvar
Halide Edip Adıvar

1919 yılında ülkenin işgali üzerine yaptığı ünlü Sultanahmet konulması ile tanınan Halide Edip, savaş zamanında Anadolu Ajansı’nın kurulmasına da öncülük etmiştir. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra yazarlığa başlamış ve 21 roman, 4 hikaye kitabı, 2 tiyatro oyunu ve birçok inceleme yazmıştır. En bilinen eseri Sinekli Bakkal olmuş, birçok hikayesi sinema ve televizyona uyarlanmıştır. 1884 doğumlu olan Adıvar, 1964 yılında hayata gözlerini yummuştur.

5. Virginia Woolf

“Başkalarının gözleri bizim zindanlarımız; başkalarının düşünceleri bizim kafeslerimiz.”

İngiltere’de doğan Virginia Woolf, yazdığı romanlarla feminist harekete klasik eserler verirken aynı zamanda bilinç akışı tekniğinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Babası da kendisi gibi yazar olan Virginia Woolf, babasının kütüphanesinde kendini geliştirmeye başlamış ve yazmaya gazetede küçük hikayelerle başlamış. Leonard Woolf ile evlenmesi de Virginia Woolf’ un hayatı açısından çok önemli bir gelişme olmuştur çünkü Leonard karısı için bir basımevi kurmuştur ve bu sayede Virginia’nın kitapları basılabilmiştir.

Perde Arası romanını yazdığı sıralarda kendini ve yazma yeteneğini iyi hissetmemesine bir de savaş korkusu eklenince Virginia Woolf, 28 Mart 1941’de ceplerini taşlarla doldurup Ouse nehrine atlayarak intihar etmiştir.

6. Ayşe Kulin

“Aşk aynen yazıldığı gibidir: Sesli başlar, sessiz biter”

Kadın yazar denince Türkiye’de ilk akla gelen yazarlardan biri olan Ayşe Kulin’in “Güneşe Dön Yüzünü” isimli ilk kitabı 1984 yılında yayımlanmıştır. Kitaptaki Gülizar isimli hikayesi senaryolaştırılmış ve 86 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü almaya hak kazanmış. 1996 yılında yayımlanan Foto Sabah Resimleri adlı kitabıyla ise Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve Sait Faik Hikaye Armağanı’nı almış. Onun daha da tanınmasına ise Aylin Devrimel’in hayatını işlediği “Adı: Aylin” adlı kitabı sağladı. “Köprü”, “Nefes Nefese”, “Geniş Zamanlar” isimli romanları ise televizyona uyarlandı.

7. J. K. Rowling

“Seçim yapmak tehlikelidir. Seçim yapınca diğer bütün seçeneklerden vazgeçmek zorunda kalırsın.”

Harry Potter serisini duymayan ve hatta filmlerini izlemeyen yalnızca birkaç kişi kalmış olmalı. Bilim-kurgu dünyasında Harry Potter serisiyle adını duyuran Rowling, filmlerin de çıkmasıyla ününe ün kattı. Bir tren yolculuğu sırasında ortaya çıkan Harry Potter serisinin bu kadar tutacağını ne o ne de yayımcısı tahmin edebilirdi. Yayımcıya göre yazarın kadın olması başarıyı düşürebilirdi fakat son duruma bakarsak J.K ‘nin ne kadar başarılı olduğu ortada. Son çıkardığı kitap olan “Boş Koltuk“, her ne kadar Harry Potter kadar tutmasa da J. K Rowling takipçileri bu kitabına da büyük ilgi gösterdi.8. Adalet Ağaoğlu

“Hayatla piştiği gibi kitapla da pişmeli insan.”

İlk romanı “Ölmeye Yatmak” olan Ağaoğlu, bilinç akışı ve iç monologun ilk ustasıdır. “Bir Düğün Gecesi” Türk edebiyatında “bağımsız iç konuşma tekniği”nin denendiği ilk eserdir. Yazarın bizzat kendisi, romancılığını şu ifadelerle açıklamıştır: “Tek anlatıcıya son vermek; an’ların anlatıcısı olmak; yer zaman öğelerine değişiklik getirmek” onun romancılığının ayırt edici yönüdür. Aydın kimliği, aydın sorumluluğu, aydın bunalımı, özümsenmemiş modernizm, slogancılık esasına dayanan fikrî yapılar, sosyal ve siyasal alanda yaşanan tüm değişim süreçleri, kadın erkek ilişkileri, kadın kimliği, toplumsal baskı unsurları, cinsel konular romanlarında ele aldığı ana başlıklardır. “Ruh Üşümesi” ve “Bir Düğün Gecesi” 12 Mart’ı ele alan dönemsel romanlardır. Siyasi bir çözümlemeden ziyade siyasi atmosferin bireysel düzlemdeki etkisi esastır. “Fikrimin İnce Gülü” dışındaki bütün romanları aydınlarla ilişkili olarak kaleme alınmıştır.

9. Sylvia Plath

“İşin kötüsü oldum olası hep yetersizdim, yalnızca bunu şimdiye dek hiç fark etmemiştim.”

Sylvia Plath
Sylvia Plath

Gizdökümcü şiirlerin en iyi örneklerini vermesiyle bilinen Plath, ilk şiirini 8 yaşında yazdı. Hayatının her evresinde ileri seviyede manik-depresif bozuklukla savaşan Slyvia, kazandığı Fulbright bursuyla Cambiridge Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etti. Plath burada Ted Hughes ile tanıştı ve sonrasında evlenip Boston’a taşındılar. Yaşadığı depresyonu hakkında bilgi veren Sırça Fanus, Slyvia Plath’in bilinen düz yazılarınadan biridir.

10. Tezer Özlü

“Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur.”

Özellikle “Çocukluğun Soğuk Geceleri” ve “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adındaki kitaplarıyla tanınır.İlk kitabı 1963’ten itibaren dergilerde yayımlanan öykülerinden oluşan Eski Bahçe’dir. Kitap ilk kez 1978’de basıldı. 1980’de ilk romanı “Çocukluğun Soğuk Geceleri” yayımlandı. Svevo, Kafka ve Pavese’den etkilenerek yazdığı ikinci romanı 1983’te Auf den Spuren eines Selbstmords (Bir İntiharın İzinde) adıyla yayımlandı. 1983 Marburg Yazın Ödülü’nü kazanan kitap, yazar tarafından Yaşamın Ucuna Yolculuk adıyla Türkçe olarak yeniden yazıldı ve bu haliyle 1984’te basıldı. İlk öykü kitabı Eski Bahçe ölümünün ardından, daha sonra yazdığı öykülerle birleştirilerek Eski Bahçe – Eski Sevgi 1987’de okurla buluştu. Özlü’nün yayımlanmamış olan senaryosu “Zaman Dışı Yaşam” da 1993’ten sonra yazarın tüm yapıtlarını yayımlayan YKY tarafından basıldı.11. Stephenie Meyer

“Günün ne kadar mükemmel olduğunun bir önemi yok, her zaman sona ermek zorunda.”

Yazdığı kitapları beyaz perdeye uyarlanan yazarlardan birisi de Stephenie Meyer. Otuz yedi farklı dile çevrilen Alacakaranlık romanları ile 2008 yılında ‘Yılın Yazarı’ seçilmiş. Ayrıca “Göçebe” isimli bir bilim kurgu romanı da var.

12. Gülten Dayıoğlu

“Az konuşup çok düşünen insan, en beğenilen insandır”

Gülten Dayoğlu
Gülten Dayoğlu

İlkokul üçüncü sınıfta,öğretmeninin yazarlık yeteneğini keşfetmesiyle yazma bilinci edinmeye başlamış. On beş yaşında bir öyküsü, Afyon’da, yerel bir gazetede (1950) yayınlanmış. Eserleri, altıncı yaştan itibaren çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanmış öykü ve romanlardır. İlk eseri, “Bahçıvanın Oğlu” adlı bir çocuk kitabıydı. Ayrıca yirmiden çok radyo ve televizyon oyunu yazdı. 1965’ten beri eğitim ve öğretim sorunlarıyla ilgili görüşlerini Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde dile getirmiştir. Daha çok çocuk edebiyatıyla uğraşmıştır. 1963-1971 yıllarında çocuklar için, birer hikâyelik yirmi altı küçük kitap yayınladı. Yazılarının bir kısmı, çeşitli kurumlarca ödüllendirildi.Bir bölümü de yabancı dillere çevrildi.

13. Danielle Steel

“Bütün yakın dostları,kitap kahramanlarıydı.”

J.K. Rowling’den sonra 800 milyon kopya ile kitapları en çok satan ikinci kadın yazar Danielle Steel. Romantik eserleriyle tanınan Steel, tam üç yüz doksan hafta boyunca art arda New York Times en çok satanlar listesindeki yerini korumuş. Steel’in yirmi iki kitabı televizyona uyarlanmış.

14. Toni Morrison

“Yaşam yere düşüp ölmüştü.”

Nobel ve Pulitzer ödüllerini kazanmış olan Morrison yazarlığının yanı sıra bir editör ve bir profesördür. “The Bluest Eye”, “Song of Solomon” ve “Beloved” (film uyarlaması da bulunan bir eser) romanlarıyla tanınan Morrison, anlattığı hikâyelerle okuyucuyu Amerika’da Afrikan-Amerikan olmayı, bu deneyimin ne anlama geldiğini en çarpıcı ve samimi şekilde gözler önüne seriyor.

15. Alice Walker

“Hayvanlar dünyada kendileri için bulunurlar. İnsanlar için yaratılmamışlardır; siyahların beyazlar için, kadınların erkekler için yaratılmadığı gibi”

Pulitzer Ödülü’nü kazanan ilk Afrikan-Amerikan kadın yazardır Alice Walker. En çok The Color Purple romanı ile tanınır; bu roman aynı zamanda Steven Spielberg tarafından da sinemaya uyarlandı. The Color Purple’da Walker ırk ve toplumsal cinsiyet temalarını sorgular.

16. Buket Uzuner

“Ancak Türkiye’de kadın olmaktan daha zor bir şey daha vardır, o da genç ve yalnız bir kadın olmaktır.”

Kitapları 1992’den bu yana Türkiye’de Ulusal En İyi Satış listelerinde yerini korumaktadır. Eserleri sekiz ayrı dilde yayımlanmıştır. Ayrıca Remzi Kitabevi için editörlük yapmıştır. “Balık İzlerinin Sesi” romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’ne lâyık görülen Uzuner, “Kumral Ada Mavi Tuna” romanı ile 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Yılın Romanı ödülünü almış. “Kumral Ada Mavi Tuna” adlı romanı, “Mediterranean Waltz” adı ile Yunanistan, İsrail, Romanya ve Kore’de, “Ada d’Amber” adıyla İtalya, “Ambar Ada” adıyla İspanya’da yayımlandı. “İstanbullular” romanı ABD ve İspanya’da yayımlanmış olup , Bulgaristan, Macaristan ve Arnavutluk’ta yayına hazırlanmaktadır. Ayrıca İngiltere’de kısa öykülerden oluşan “A Cup of Turkish Coffee” adlı kitabı yayımlandı. Yazarın Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu romanı da Yunanca yayımlanmıştır. Buket Uzuner’in 1980’lerde tek başına sırtçantalı inter-rail seyahatleri sırasında yazdığı Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları 300.000’den fazla satarak Gezi Edebiyatı alanında kadın gezginlere dikkat çekmiştir.Sonrasında Üç kıtada yaşayarak ve gezerek Bir Siyah Saçlı kadının Gezi Notları ve New York Seyir Defteri kitaplarını yazmıştır. Buket Uzuner, 1996 yılında University of Iowa tarafından onur üyeliğine kabul edilmiştir.17. Jhumpa Lahiri

“Çoğu insan kendi tercih edeceği biçimde gelişeceğini farz ederek güvenir geleceğe. Onu körlemesine planlar, mümkün olmayanı öngörür. İradenin işleyişi böyle. Hayata amaç ve yön veren şey bu. Orada olan değil, olmayan şey.”

Jhumpa Lahiri
Jhumpa Lahiri

Pulitzer ödüllü Hint asıllı Amerikalı yazar Lahiri bu ödülü 1999‘da yazmış olduğu Interpreter of Maladies romanı ile kazandı. Kısa öykü türünde de örnekler veren Lahiri, kitaplarında Amerika’da yaşayan Güney Asyalı göçmenlerin deneyimlerini ve azınlık olmanın ne anlama geldiğini anlatır.

18. Joyce Carol Oates

“Zaman ne tuhaf. Sonunu göremediğimiz, başlangıcını unuttuğumuz bir tünel gibi.”

1963‘te ilk kitabının yayımlanmasından bu yana elli adet kitap yazdı Oates. Romanlarında şiddet, ırk, toplumsal cinsiyet ve insan doğasının karanlık tarafı gibi temaları irdeler. Üç kitabı ile Pulitzer Ödülü’ne aday gösterildi.

19. Isabel Allende

“Jamie, “Sanırım ölmeye karar vermiş,” dedi. “Bilim bunun çaresini bilmiyor””

İspanyolca yazan yazarlar arasında dünyada en çok okunanlardan birisi olarak tanımlanan Şilili Isabel Allende , Şili Ulusal Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Kitaplarında Latin kadınların günlük hayatlarını ve hayat deneyimlerini anlatıyor.

20. Mary Higgins Clark

“Bilgelik gerçeğe açık olan zihinlere gelir.”

Toplamda kırk iki roman yazmış olan Mary Higgins Clark’ın her eseri, en çok satanlar listesindelerinde bir numarada yerini almayı başarmış. Daha çok gerilim türünde eserler yazan Clark’ın ilk kitabı “Where Are The Children” bugün bile yeni baskılar yapmaya devam ediyor.

Ve daha niceleri…

Kiminin kitapları filmlere,dizilere konu olmuş kimisi ödüller almış her biri birbirinden değerli kadınlar. Bu listede yer almayan ve çok değerli birçok kadın yazar daha var. Ben sizlerle İz Bırakmış 20 Kadın Yazar listemizde yalnızca 20 tanesini paylaşabildim. Gelecek blog yazılarımızı takip ederek bambaşka kitaplarla ve yazarlarla tanışabilirsiniz. Diğer kitap ve yazar listelerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıdan mail aboneliği oluşturarak meetuplarımızdan, blog yazılarımızdan ve diğer gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Sizlere ilham olmaları ve kadınlara yalnızca bir gün değil her gün değerverilmesi dileğiyle…

Kadınlar günü kutlu olsun!Kaynakça

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat