İstanbul'un En İyi 10 Sahafı Listesi

İstanbul’un En İyi 10 Sahafı 2019

İstanbul’un En İyi Sahafları

Ülkemizdeki düşük kitap okuma oranlarının sebepleri hakkında yapılan araştırmalarda öne çıkan etkenlerden biri kitap fiyatları. Kimi kitapseverler maliyetleri en az miktarda tutmak için bazı yöntemler kullanıyor. Kitap paylaşımı ve takas yoluyla yeni kitaplar ediniyor veya kütüphaneleri kullanıyor.

Peki kendi kitaplığını genişletmek ve bir kütüphane oluşturmak isteyenler için durum aynı mı? Daha önce okuduğu kitaplara göz atmak ve aldığı notları tekrar tekrar okumayı sevenler için çözüm ne dersiniz? Özellikle bu tip kitapseverler ve aradığı kitabı bulamayanlar için sahaflar bir cennete dönüşüyor. Sevgili sahaf-sever takipçilerimiz, bu yazı sizin için! İstanbul’un en iyi sahaflarını sizler için listeledik.1. İmge Sahaf

Birçok değerli ve nadir kitaba ev sahipliği yapan sahaf aynı zamanda geniş bir dergi yelpazesine de sahip. Kendi sitelerinden de eserlere ve fiyatlarına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca özel kütüphane kurma ve satmak istediğiniz kitapları evden teslim alma gibi hizmetleri de mevcut.

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sk. 41/A, 34710 Kadıköy/İstanbul2. Gezegen Sahaf

Mimarisi ve içeriği ile adeta bir kitap gezegeni. 2007’de açılan bu mekan diğer sahaflar arasında en gençlerinden. Her cumartesi öğleden sonraları kitap ve farklı objeler için mezatlar da düzenliyorlar.

Adres: Kamer Hatun Mahallesi, Hamalbaşı Cd. No :16 /A, 34435 Beyoğlu/İstanbul3. Turkuaz Sahaf

Osmanlıca başta olmak üzere birçok farklı dilde kitabı koleksiyonlarında barındırıyorlar. Yurt dışı ve yurt içi araştırma merkezi ve kütüphanelere referans kitaplar tedarik ediyorlar. 2001 yılında açılan Turkuaz Sahaf birçok akademisyen ve araştırmacının uğrak noktası.

Adres: Gazeteci Erol Demek Sokak, Erman Han, No 5, Kat 3, Daire.7 Beyoğlu/İstanbul 

4. Heybeli Sahaf

2016 yılında açılan Heybeli Sahaf, Heybeli Ada’da bulunan kütüphanenin kapanması sonrası ada sakinleri için belki de eski kütüphanenin yerini almış durumda. Kitap kiralama hizmeti bunun en büyük kanıtı olabilir.

Adres: Heybeliada Mah. Lozan Zaferi Cad. No:57  Adalar / İstanbul5. Diyojen Sahaf

Kapısında sergilenen kitaplarla, kartpostallarla ve rengarenk görünümüyle Beşiktaş’ta kitapseverleri içeriye davet ediyor.

Adres: Vişnezade Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, 53/A, 34357 Beşiktaş /İstanbul

6. Müteferrika

2004 senesinde Hürriyet gazetesi tarafından “Türkiye’nin En iyi 10 Sahafı” arasında gösterilmiş Müteferrkika, ismini Osmanlı Devleti’nde ilk basımevini kuran İbrahim Müteferrika’dan almış. Bünyesinde 15 bin civarı kitap bulunan sahafta önemli bir tarih kitabı ve dergi koleksiyonu bulunuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Mühürdar Cd. No:58, 34710 Kadıköy / İstanbul7. Arşiv Sahaf

Naim Bey ömrünün 30 yılını bu işe vermiş. Sahafta bulamadığınız bir kitap olursa Naim Bey’e sorabilirsiniz. Çünkü kendisinin sergilediği kitaplar dışında yüz bin kitabı daha varmış.

Adres: Ortaköy Mh., Dereboyu Cad. & Dere Çıkmazı Sok. 25/5, 34343 Beşiktaş/İstanbul

8. Simurg Kitabevi

İstanbul’daki en eski sahaflardan biri olan Simurg Kitabevi 1988 yılında kurulmuş. Türkiye’yi konu edinen her dil ve dönemden kitap bulmak mümkün. Yüz binin üzerinde kitap bulunan sahafın eline 1542 yılından bile kalma kitap geçmiş. Durum böyle olunca mekanın müdavimleri çok oluyor. Öyle ki, kitaplar daha Simurg Kitabevi’ne ulaşmadan sahiplerini bulmuş olabiliyor.

Adres: Kalyoncu Kulluğu, Kalyoncu Kulluğu Cd. No:13, Beyoğlu / İstanbul9. Sahaf Nazım Hikmet

Adını sahibinden alan mekan özellikle tiyatro ve felsefe üzerine birçok kitap barındırıyor. Ufak dükkan, içinde hazineler barındırıyor. Aynı zamanda ünlü yazarların da uğrak noktası.

Adres: Hocazade Sk. No:24, Katip Mustafa Çelebi, 34433 Beyoğlu / İstanbul

10. Sahaf Dil-Tarih

8 kitabı bulunan, 100’den fazla makalesi yayımlanmış Türk dili ve edebiyatı mezunu öğretmen Sami Önal tarafından kurulan Sahaf Dil-Tarih, el yazması kitapları da bünyesinde barındırıyor. Akademisyen ve yurt dışından Türkologların da uğradığı bu mekan bir gazetenin hazırladığı en iyi sahaflar listesinde birinci olmuş.

Adres: Igrıp Sok. 24-Fenerbahçe / İstanbulSON

Umarız hazırladığımız bu sahaflar listesi hoşunuza gitmiştir. Herkesin aradığı kitapları bulabilmesi dileğiyle 🙂

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa ÖzbaylanlıE-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici