İlkokul Sıralarından Düşünce Dinamiklerine: Münazara

Münazara, çoğu kişinin eğitim hayatında bir şekilde tanıştığı; bireyi düşünmeye, kendini daha iyi ifade etmeye ve farklı alanlarda kendini geliştirmeye teşvik eden sistemli bir tartışmadır. Münazaranın bireyi ve toplumu nasıl daha iyi bir noktaya getirdiğinin anlaşılabilmesi adına bu sistemli tartışmanın kurallarına ve ilkelerine yakından bakalım.

Türkiye’de ve dünyada en yaygın ve kabul görmüş haliyle İngiliz Parlamenter Stili Münazara (British Parliamentary Style Debate) kullanılır. Her maçın konusu maçın başlamasından 15 dakika önce verilir ve yarışmacıların basılı ve elektronik kaynaklardan yararlanması yasaktır. Bu stilde ilkokulda alışılmışın aksine çift kutuplu gerçekleşen tartışmanın birbirleriyle rekabet içinde olan ve ikişer kişiden oluşan 4 takım vardır. Maçın Hükümet ve Muhalefet tarafları kendi içlerinde açılış ve kapanış olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki kapanış takımının görevi açılışının argümanlarını derinleştirmek (deep analyze) ve/veya savundukları görüşü farklı bir perspektiften (extension) ele almaktır. Kapanış takımları, maç sırasında karşıt görüşün argümanlarına karşı kendi argümanlarını güçlendirmenin yanı sıra açılışının konuşmasını dinledikten sonra (konuşma sırası kendine gelene dek) duruşunu da modifiye etmelidir. 7 dakika 20 saniye olan konuşma süresinin tamamını olabildiğince verimli kullanmayı amaçlayan münazırlar, argümanlarını güçlü ve anlaşılabilir kılmak adına karşı tarafın çürütmelerine dayanıklı mekanizmalar oluşturarak kapsayıcı ve etkili bir anlatı oluşturur. Münazaranın tüm yöntem ve kurallarından bağımsız, geniş konu skalası içerisinde bireylere aşıladığı en büyük kazanım tartışmaların her türlü ayrıştırıcı dil, saldırgan üslup ve yarışmacıları huzursuz hissettirecek olgulardan soyutlanmış bir kültür oluşturmasıdır. Tüm bu değerler her turnuvada Adalet Takımı (equity team) tarafından güvenceye alınır.

Bireyi düşünmeye başladığı noktadan alıp alternatifinde hiç düşünmeyeceği konuların dehlizinde gezdiren münazara kültürü, kişinin hayata bakışını ve algılayışını zenginleştirdiği gibi toplumsal gelişimin de temel taşını oluşturur. Bu düşündüğü konuları sorgulayan, sorguladığını makul bir biçimde ifade edebilen birey hem sosyal yaşantısında hem de profesyonel hayatında kendine güvenir ve yapıcı olur. Bununla birlikte maçlarda jüri olarak; çeşitli konularda, birbirinden iyi argümanlar arasından en sağduyuya yakın ve iyi kurgulanmış argümanı seçmeye çalışırken geliştirdiği eleştirel bakış açısı bireyi hayatın her alanında seçim yaparken ayrıcalıklı kılar.

Bütün faydaları ve rekabetçi yanı bir yana dursun, her şeyden önce münazara keyifli bir oyundur. Arkadaşlıkları güzel, anıları özeldir.

Son olarak bu satırları yazmamı sağlayan İTÜ münazara ailesine ve Türkiye münazara topluluğuna içten teşekkürler.

Yazar: Taylan Ünal

Editör: Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup