Harry Potter ve Freytag Piramidi İlişkisi

HARRY POTTER OLAY ÖRGÜSÜNE FREYTAG PİRAMİDİ YAKLAŞIMI

Yazım teknikleri serimizin ikinci yazısında ilk yazımızda bahsettiğimiz Freytag Piramidi’nin Harry Potter kitap serisinde nasıl uygulandığını birkaç örnek üzerinden inceleyeceğiz. Serinin ilk yazısını okumanız incelemeye hâkim olmanız adına önemli bir katkıda bulunacaktır. Harry Potter serisi, aksiyon ve iyi betimlenmiş karakterlere sahip ve elbette kaliteli yazılmış bir taslağa oturtulmuş bir kitap serisidir. Olayların ve kitapların akışına uyum göstermek adına Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabına bakalım.

Sergileme ve Meraklandırıcı Olay

Kitabın başında Harry ve Harry’nin kötü karakterli akrabaları Dursley ailesi ile tanışıyoruz. Kahramanımızın öksüz olduğunu, Dursley ailesi tarafından suistimal edildiğini, kötü muamele gördüğünü anlıyoruz. Harry’nin 11. doğum gününden hemen önce Harry’nin evine mektuplar iletildiğini ve Harry’nin amcasının gitgide artarak tepki verdiğini ve mektuplar ile Harry’nin arasına girdiğini görüyoruz. Dursley ailesi ve Harry ıssız bir adada bir barakada kalırken Harry’nin doğum gününün gece yarısı Hagrid, Harry’ye büyücü olduğunu bildiren bir mektubu elden teslim etmek üzere hikâyeye dahil olur. Hagrid’in ortaya çıkması “Meraklandırıcı Olay” olarak da nitelendirilebilir.

Yükselen Aksiyon

Bu kısım kitabımızın büyük bir kısmını barındıran bölümdür. Küçük Harry büyücülüğün ne olduğunu öğrenip büyücülük dünyasının büyücülüğüne kapılmaya başlıyor. Sonrasında tüm seri boyunca yardımcı karakterlerimiz olacak Hermione, Ron ve Hagrid ile tanışıyor. Ayrıca kitabımızın ana kötüsü olacak daha doğru deyimle Harry’nin düşmanları ve kendine düşman gördüğü kişilerden Severus Snape ve Draco Malfoy ile tanışacağız. Sonrasında Harry ile birlikte ilk sınıf öğrencisinin okulda çektiği zorlukları yaşıyoruz, sınıfa giderken kaybolması, Quidditch takımına katılma sürecini örnek olarak verebiliriz. Yükselen aksiyonu zirveye bağlarken Harry, Ron ve Hermione’den oluşan ekibimizin Snape’in felsefe taşını çalmaya çalıştığını düşünerek hatalı bir sonuca ulaştıklarını görüyoruz.

Zirve

 Harry öğretmenlerin inşa ettiği bulmacaları çözerek ve tuzakları aşar ve taşın bulunduğu odada Snape’in yerine Profesör Quirrel’i taşı çalmaya çalışırken görür. Bu kısımda Quirrel daha önce Quidditch maçında süpürgesine büyü yaparak ve okula trol sokarak Harry’i öldürmeye çalıştığını söyler. Ardından Quirrel, Voldemort tarafından ele geçirildiğini açıklayıp Harry’i Kelid Aynası’na bakmaya zorlayarak taşı bulmasını ister. Harry taşı bulur ancak Lord Voldemort’a vermeyi reddeder. Voldemort taşı Harry’den almaya çalıştığında da Harry bayılır.

Düşen Aksiyon

Harry uyanır ve hala annesinin koruması altında olduğundan Quirrell’ın Harry’den taşı alamadığını fark eder. Profesör Dumbledore, Voldemort’un Quirrell’ı ölüme terk ettiğini ve taşın yok edildiğini açıklar böylece düşen aksiyon kısmımız biter.

Çözüm Noktası

Okul yılının sonunda Harry, Ron, Hermonie ve Neville binalarına geceleyin dışarıya gizlice çıkarak kaybettirdikleri puanları geri kazandırır ve Gryffindor binalar kupasını kazanır.

Sonuç

Harry, Dursley ailesinin evine döner ve onlara okul dışında sihir kullanmasının yasak olduğunu söylemez.

Yayına Hazırlayanın Notları

Faydalandığımız kaynak serideki olayları herkesin anlaması adına bazen tam olarak aktarmadığından bazı yerlerde yanlış/eksik bilgileri düzelttim ancak yazının uzamaması ve anlatıcının ana odağından sapmaması adına olduğu gibi bıraktım. Serinin devamında Ateş Kadehi ve Ölüm Yadigarları’nın da Freytag Piramidi incelemesini paylaşmayı düşünüyorum.

Kaynak: Wesleyan Üniversitesi, “Creative Writing: The Craft of Plot” Coursera kursu

Yazar: Ali Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup