Harry Potter ve Freytag Piramidi

HARRY POTTER OLAY ÖRGÜSÜNE FREYTAG PİRAMİDİ YAKLAŞIMI – BÖLÜM II

Yazım teknikleri serimizin ilk yazısında Freytag Piramidi’nden, ikinci yazısında ise Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında Freytag Piramidi’nin uygulanışından bahsetmiştik. Bu yazımızda da Harry Potter ve Ateş Kadehi kitabında Freytag Piramidi’nin uygulanışından bahsedeceğiz. Serinin önceki yazılarını okumanız konuyu pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

Sergileme

Harry, Dursley evinde oldukça gerçekçi bir rüya gördükten sonra uyanıyor ve yara izi ağrımaya başlıyor. Yara o kadar ağrıyor ki Harry birilerine söyleme ihtiyacı duyup mevzuyu vaftiz babası Sirius Black’e mektupla açıyor. Harry daha sonrasında Quidditch Dünya Kupası’na Weasley ailesi ile gidiyor. Okul yılı başladığında ise Harry ve Hogwarts öğrencileri Üçbüyücü Turnuvası olduğunu ve turnuvanın bu sefer Hogwarts’ta düzenleneceğini öğrenirler. Turnuvanın yalnızca 17 yaş üstü öğrencilere açık olduğu profesörler tarafından sıkça vurgulanır.

Meraklandırıcı Olay

17 yaşının altında olmasına ve okuldan başka bir şampiyon seçilmesine rağmen, Harry’nin adı kadehten çıktığından ve kadeh sihirli bir sözleşmeyi temsil ettiğinden Harry turnuvaya katılmak zorunda kalır.

Yükselen Aksiyon

Harry’nin arkadaşlık ilişkileri yıl boyunca bir iyileşip bir kötüleşir, ayrıca turnuva sürecinde hayatın arkadaşıyla da tanışır. Turnuvadaki son görev bir labirenttir ve turnuvayı kazanmak için şampiyonların her biri labirentin ortasındaki kupaya ulaşmaya çalışır. Harry ve diğer Hogwarts şampiyonu Cedric Diggory kupaya birlikte ulaşır ve birlikte kaldırmaya karar verirler. Kupaya dokunduklarında aniden bir mezarlığa ışınlanırlar. Mezarlığa ışınlanır ışınlanmaz Cedric Diggory, Lord Voldemort’un verdiği emirle  Peter Pettigrew tarafından Avada Kedavra Laneti ile öldürülür.

Zirve

Harry, kendisini bağlayan Pettigrew‘u tanır ve Voldemort‘u tekrar bedensel bir biçime yükselten bir ritüelin gerçekleştirildiğine tanık olur. Voldemort bedenine kavuşunca, Harry ile düelloya girişir. Birbirlerine üstünlük sağlayamazlar ve Harry bir boşluk bularak Cedric’in ölü bedenini de yanına alarak kadehe dokunur ve Hogwarts’a geri ışınlanır.

Düşen Aksiyon

Hogwarts’a döner dönmez, Harry olanları herkese anlatmaya çalışır ancak Deli Göz Moody Harry’i milletten uzaklaştırıp odasına götürür. Yalnız kaldıklarında, Deli Göz Moody’nin aslında Deli Göz Moody olmadığı, çok özlü iksir içmiş Voldemort fedaisi Barty Crouch Jr. olduğu ortaya çıkar. Barty, Harry’i öldüremeden Dumbledore tarafından etkisiz hale getirilir.

Çözüm Noktası

Gerçek Moody bulunur, Barty Crouch Jr.‘a Ruh Emici Öpücüğü verilir ve Harry, Üçbüyücü Turnuvasının galibi ilan edilir.

Sonuç

Harry tüm parasını Fred ve George’a şaka dükkanı açmaları için verir ve Sihir Bakanlığındaki kimsenin Harry’nin Voldemort’u gördüğüne inanmadığı ortaya çıkar.

Kaynak: Wesleyan Üniversitesi, “Creative Writing: The Craft of Plot” Coursera kursu

Yayına Hazırlayan: Ali Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup