Görünmez Adam Kitap İncelemesi

Görünmez Adam Kitap İncelemesi

Konu

Neredeyse herkesin hayatında bir kez bile olsa hayal ettiği görünmezliği ele alan bir kitap “Görünmez Adam”Görünmez Adam’ın yaptığı aşamalı deneyler sonucu görünmez olmasını konu alan bir kitaptan daha ayrıntılı bahsedecek olursak; kitap, bir kış gününde daha sonrasında kasaba halkı tarafından “tuhaf adam” olarak anılacak bir yabancının bir pansiyona gelmesiyle başlıyor. Agresif ve değişik hareketleriyle tepki çekiyor bu yabancı. Köyde hırsızlık yapıyor ve insanlara kaba davranıyor. Bu sinirli hareketleri okuyucunun “tuhaf adamı” antipatik bulmasına sebebiyet veriyor. Pansiyon sahibesinin, yabancının sargılarını görmesiyle kuşkuları daha da artıyor. Bu durum kasabada birçok olumsuz söylentiye yol açıyor. Temel ihtiyaçlarını insanların arasında gerçekleştirmiyor bu yabancı çünkü yemek yediğinde midesinden yemekler görülebiliyor.

Görünmez Adam

Bu yabancı adamın adı Griffin’dir. Görünmez olmanın bir yolunu ilk olarak bir kedi üzerinde deneyerek buluyor. Görünmezlik deneyiminin ardından başına gelenleri kitabın sonunda, üniversiteden bir arkadaşının yanına sığındıktan sonra anlatıyor. Görünmez Adam, görünmez olmanın birçok olumsuz yönünü de anlatıyor arkadaşına. Mesela görünmez olmak istediğinde mutlaka çıplak olmak zorunda. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere kış günlerinde oldukça zor. Ya da çamurlu yollarda veya karlı yollarda yürüyemiyor çünkü ayak izleri belli oluyor. Ayrıca sokakta görünmez olarak dolaşırken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü insanlara çarparsa istemediği şeylerle uğraşmak zorunda kalabilir.

Pansiyondan kaçarken kendisine bir müttefik buluyor. Fakat bu kişi sonrasında Görünmez Adam’ın güvenini boşa çıkarıyor. Aynı şekilde yanına gidip sığındığı üniversite arkadaşı da onu polislere ispiyonluyor. Fakat tüm bu sırtından bıçaklamalar Görünmez Adam’ın, okuyucunun sempatisini kazanmasına yetmiyor. Çünkü kendisi gözünü kırpmadan cinayet işlemi potansiyeline sahip. Hiç kuşku duymadan hırsızlık yapabilen öfke dolu bir insan. Aslında görünmez olmadan önce her şeyi planlıyor Görünmez Adam. Fakat hayatın beklenmedik sürprizlerini(!) hesaba katamıyor. Sonlara doğru inkâr edilemeyecek kadar açık ve net bir şekilde Görünmez Adam, hissiz ve psikopat birine dönüşür. Bu şiddet hareketlerinden dolayı ve arkadaşının yerini polise bildirmesinden sonra aksiyonun yükseliyor. Spoiler: Sonunda Griffin’in yakalanmasıyla biten bir H. G. Wells bilim kurgu kitabı Görünmez Adam.

Yorum

Yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgilere göre H. G. Wells görünmezlik fikrini kitabında işleyen ilk yazar. Ayrıca bu kitabın 124 yıl önce yazılmış bir kitap olması yazara olan saygımın katbekat artmasına sebep oldu. Sadece bu fikri işlemekle kalmayıp bilimsel dayanakla desteklemesi gerçekten çok etkileyici. Kitaptaki görünmez fikri sadece olumlu olan yönleriyle değil olumsuz yönleriyle de ele alınmış ve özellikle Görünmez Adam’ın psikolojik analizleri çok güzel anlatılmış, bu analizler belki de kitabın en beğendiğim özelliğiydi. Sadece bir bilim kurgu romanı olmayıp psikolojik tahlillere de yer vermesi. Griffin’in görünmez olduktan sonra yaşadığı trajedilerle değişimini okuyoruz kitapta. Görünmezlik sürecinin detaylandırılması ve karakterin planlarının gerekçelendirmesi kitabın çok zekice yazıldığını gösteren önemli unsurlar. Uzun süredir bilim kurgu kitabı okumuyordum, aşırı derecede akıcı bir kitap, son çeyreğinde elinizden bırakamayacaksınız. Zekice yazılmış, psikolojik tahlillere yer veren bir bilim kurgu romanı okumak isterseniz Görünmez Adam‘ı şiddetle tavsiye ederim.

Yazar: Beril Aybike İlhan
Yayına Hazırlayan: Ali Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup