Görünmez Adam Kitap İncelemesi

Görünmez Adam Kitap İncelemesi

Konu

Neredeyse herkesin hayatında bir kez bile olsa hayal ettiği görünmezliği ele alan bir kitap “Görünmez Kitap”Görünmez Adam’ın yaptığı aşamalı deneyler sonucu görünmez olmasını konu alan bir kitaptan daha ayrıntılı bahsedecek olursak; kitap, bir kış gününde uzun paltolu ve gözlüklü bir yabancının, daha sonrasında kasaba halkı tarafından “tuhaf adam” olarak nitelendirilecek, bir pansiyona kalmaya gelmesiyle başlıyor. Agresif ve değişik hareketleriyle tepki çekiyor bu yabancı. Köyde hırsızlık yapıyor ve insanlara kaba davranıyor. Bu sinirli hareketleri okuyucunun “tuhaf adamı” antipatik bulmasına sebebiyet veriyor. Pansiyon sahibesinin, yabancının sargılarını görmesiyle kuşkuları daha da artıyor ve kasabada birçok olumsuz söylentiye yol açıyor. Temel ihtiyaçlarını insanların arasında gerçekleştirmiyor bu yabancı çünkü yemek yediğinde midesinden yemekler görülebiliyor… evet kendisi bir

Görünmez Adam

 “Görünmez Adam”. Bu yabancı adamın adı Griffin’dir ve görünmez olmanın bir yolunu ilk olarak bir kedi üzerinde deneyerek bulmuştur. Kendisinde de bu görünmezlik sürecini uyguladıktan sonra başına gelenleri kitabın sonunda, barınacak bir yeri ve yemeğe bir şeyi olmadığı için üniversiteden bir arkadaşından yardım isteyip onun evinde kaldığı sırada ona anlatmasıyla okuyoruz. Görünmez Adam, görünmez olmanın birçok olumsuz yönünü de anlatıyor arkadaşına, mesela görünmez olmak istediğinde mutlaka çıplak olmak zorunda ki bu da tahmin edebileceğiniz üzere kış günlerinde oldukça zordur Görünmez Adam için ya da çamurlu yollarda veya karlı yollarda yürüyemiyor çünkü ayak izleri belli oluyor. Ayrıca sokakta görünmez olarak dolaşırken çok dikkatli olması gerekiyor çünkü insanlara çarparsa istemediği şeylerle uğraşmak zorunda kalabilir.

Pansiyondan kaçarken kendisine bir müttefik bulur fakat bu kişi sonrasında Görünmez Adam’ın güvenini boşa çıkarır, aynı şekilde yanına gidip sığındığı üniversite arkadaşı da onu polislere ispiyonlar. Fakat tüm bu sırtından bıçaklamalar Görünmez Adam’ın, okuyucunun sempatisini kazanmasına yetmez çünkü kendisi gözünü kırpmadan cinayet işlemi potansiyeli olan ve hiç kuşku duymadan hırsızlık yapabilen öfke dolu bir insandır. Aslında görünmez olmadan önce her şeyi planlamıştır Görünmez Adam fakat hayatın beklenmedik sürprizlerini(!) hesaba katmamıştır… Sonlara doğru inkâr edilemeyecek kadar açık ve net bir şekilde Görünmez Adam, hissiz ve psikopat birine dönüşür. Bu şiddet hareketlerinden dolayı ve arkadaşının yerini polise bildirmesinden sonra aksiyonun yükseldiği ve sonunda Griffin’in yakalanmasıyla biten bir H. G. Wells bilim kurgu kitabı Görünmez Adam.

Yorum

Yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgilere göre H. G. Wells görünmezlik fikrini kitaba işleyen ilk yazar, ayrıca bu kitabın 124 yıl önce yazılmış bir kitap olması yazara olan saygımın katbekat artmasına sebep oldu. Sadece bu fikri işlemekle kalmayıp bilimsel dayanakla desteklemesi gerçekten çok etkileyici. Kitaptaki görünmez fikri sadece olumlu olan yönleriyle değil olumsuz yönleriyle de ele alınmış ve özellikle Görünmez Adam’ın psikolojik analizleri çok güzel anlatılmış, bu analizler belki de kitabın en beğendiğim özelliğiydi. Sadece bir bilim kurgu romanı olmayıp psikolojik tahlillere de yer vermesi. Griffin’in görünmez olduktan sonra yaşadığı trajedilerle değişimini okuyoruz kitapta. Görünmezlik sürecinin detaylandırılması ve karakterin planlarının açıkça anlatılıp gerekçelendirmesi kitabın çok zekice yazıldığını gösteren önemli unsurlar. Uzun süredir bilim kurgu kitabı okumuyordum, aşırı derecede akıcı bir kitap, son çeyreğinde elinizden bırakamayacaksınız. Zekice yazılmış, psikolojik tahlillere yer veren bir bilim kurgu romanı okumak isterseniz Görünmez Adam‘ı şiddetle tavsiye ederim.

Alıntılar

“Yara izlerine, şekil bozukluklarına, elle tutulabilecek olan bütün korkunç şeylere hazırlıklıydılar ama yokluğa değil!”

“Duygularımın kaybolduğunun farkındaydım ama bunu her şeyin genel anlamsızlığına yormuştum.”

“… insanların çoğu içlerinde yaşadıkları karamsarlıkları gizlemeyi bilecek kadar düşünce sahibiydiler.”

Yazar: Beril Aybike İlhan

Yayına Hazırlayan: Ali Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup