Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski

Dosyoveski’nin hayatı ve önemli eserleri İnsancıklar, Suç ve Ceza ve Karamazov Kardeşler hakkında özet bilgi ve Dostoyevski’ye verilen idam cezasına birlikte göz atalım.

Ernest Hemingway hakkındaki yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ateş Fedya

Alkol bağımlısı bir baba ile hastalıklarla boğuşan bir annenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Hem maddi hem de manevi anlamda zorluklar içerisinde büyüdü. Ailesinde gördüğü nefret ve hüzün karakterlerine yansıdı.

Annesi tüberküloz hastalığından öldükten sonra sert bir disiplin ile eğitim verilen mühendislik okuluna gönderildi. Burada mizacı nedeniyle “Ateş Fedya” olarak adlandırıldı. Okula devam ederken babasının ölüm haberi geldi. İyi bir baba oğul ilişkisi olmasa da bu onu derinden etkiledi. Kendini bir katil gibi hisseden Dostoyevski’nin sara nöbetleri de bu sırada başladı.

İnsancıklar

Dostoyevski’nin ilk romanı “İnsancıklar” dönemin edebiyat çevresinde büyük bir ilgi uyandırdı. Öyle ki Belsinki onun hakkında “Rusya yeni bir Gogol kazandı” dedi.

İdam Cezası ve Suç ve Ceza

Sonrasında birkaç kitap daha yayınladı ama hiçbiri ilk romanı gibi ilgi görmedi. Bir süre sonra tutuklanarak idam cezasına çarptırıldı. Kurşuna dizilmek üzereyken hissetikleri ona derinden işledi. Ölüm cezası, kürek cezasına çevrildi. Hapishane sonrasında yazdığı “Suç ve Ceza” romanı onun bu süreçten ne denli etkilendiğinin en iyi örneğidir..

Karamazov Kardeşler

Anna ile yaptığı mutlu evlilikten ilk iki çocuğunu kaybeden Dostoyevski’nin eserlerinde kaybın etkileri görülebilmektedir. Örneğin ölen oğlu Aleksey’i “Karamazov Kardeşler” kitabında bir karakter olarak betimledi.

Tok olan açın halinden anlamaz derler; ama bazen, aç olan da açın halinden anlamıyor…

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici