F(Hayal) = Gerçek

Hayalleri Gerçekleştirmek ve Motivasyon

Hızın önem kazandığı modern dünyada kitapların dünyası bazılarına yavaş geliyor olabilir. Kalın kitap okuyamıyorum, kitap okumaktan sıkılıyorum, elime alınca hemen bırakıyorum, motivasyon sağlayamıyorum diyenleri duyar gibiyim. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenlerin sık sık motivasyon yazısı aradığını farkettim ve bu yazıyı hazırladım. Kitap okumak için gereken motivasyonu bulamayanların hayallerini gerçek yapacak taktikler bu yazıda!

“En iyi dostum da, en kötü düşmanım da benim.”
Paulo Coelho

F(HAYAL) = GERÇEK

İnsan yeni başlangıçlar yapma eğilimindedir her zaman. Her sabah yeni bir başlangıçtır. Uyumak, hayatın  ”yeniden başlat” düğmesidir adeta.
Yeniden başlamanın getirdiği o rahatlama, tertemiz bir yeni sayfanın verdiği mutluluk… Her seferinde de kafasında hep yeni hayalleri ve bu hayalleri gerçekleştirmek için tasarıları olur. Bu noktada büyük bir kırılma noktası vardır. Hayallerimize ulaşmak o başlangıçtaki toz pembeliğin ötesinde yoğun emek ister. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, kötü alışkanlıkları bırakmak veya bambaşka bir konuda kendinizi değiştirmek ve yeni bir hayat kurmak istiyorsanız Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi‘ni bilmek, Barış Özcan‘ın sık sık bahsettiği Zinciri Kırma taktiğini uygulamak ve Feynmann Yöntemi‘ni denemek akıllıca olabilir. Eğer bu yılın diğer yıllardan farklı olmasını; tasarılarınızı, planlarınızı ve dolayısıyla hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız gelin bunu gerçekleştirmenin yöntemlerine birlikte bakalım.

MASLOW İHTİYAÇLAR HİYERARŞİSİ

Yaşadığınız hayatın ne kadarı size ait? Bunu düşündüğünüz oluyor mu? Aldığınız kararların ne kadarı sizin? Aslında kafanızın içi size ait olmayan seslerle dolu. Sana ne yapman gerektiğini, nasıl yaşamam gerektiğini söyleyen çok sesli bir koro… Bu seslerin arasında iç sesinizi duymanız çok zor. Öyle ki, hangisinin size ait olduğunu ayırt etmek bile başlı başına bir güçlük.

Size ait olmayan bir hayatı yaşıyorsunuz belki de. Peki buna gerçek anlamda yaşamak denebilir mi?  Her birinizin bazı sıra dışı hayalleri, düşünceleri vardı. Farkında mısınız? Hayalleriniz için yaşamadığınızın her an ölüyorsunuz.

“Çoğu insan 25 yaşında ölür ancak 75 yaşında gömülür.”
Benjamin Franklin

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisine göre de hayallerimizi gerçekleştirmek insanın en üst ihtiyacıdır, kendini gerçekleştirme arzusu. Bu durumda da aslında hayallerimizi gerçekleştiremediğimiz her an ağır ağır ölüyoruz. Üşendiğimiz her an ölüyoruz  ve olmak istediğimiz kişiden bir adım daha uzaklaşıyoruz.

Alışkanlıklarımızı değiştirmekte zorlandığımızdan bahsetmiştik. Bu noktada evrene pozitif SMS atıp domino taşlarının yıkılmasını beklemektense harekete geçmek daha iyi olacaktır. Sonuçta farkı yaratacak olan sizsiniz, yani kendiniz.

“O halde hatırla; önemli olan sadece bi tane vakit vardır ki o da içinde bulunduğun andır.Bu en önemli vakittir; çünkü bizim yetki gücümüzün olduğu tek vakittir.”
Lev Tolstoy

Hayallerimiz, tasarılarımız hep geleceğe yönelik. Güzel. Peki şimdi n’apıyorsun? Elimizde olan tek zaman dilimi olan şimdiki zamanda ne yapıyorsun? En büyük hatamız belki de bu aslında. İnsan ya geçmişe saplanır ya geleceğe. Oysa ki yaşadığım tek an şimdi. Geçmiş derslerle gelecek ise umutlarla dolu. Şimdi ise harekete geçmenin tam sırası.

“Bundan 20 yıl sonra, yaptıkların değil yapamadıkların için üzüleceksin. Dolayısıyla halatları çöz. Limandan uzaklara yelken aç. Rüzgarı yakala, araştır, düşle, keşfet. ”
Aldous Huxley

Bir diğer önemli unsur ise alışkanlıklarımız. Derler ya :”Can çıkar , huy çıkmaz.” diye. Gerçekten de alışkanlıklarımız ömrümüzün büyük bir kısmını oluşturur. Eğer güzel alışkanlıklarımız olursa güzel bir yaşantımız olur. Tabi bir şeyi alışkanlık haline getirmek sandığımızdan da daha zordur..

“Yakmak istemelisin kendini kendi ateşinde; çünkü önce kül olmadan nasıl yenileyebilirsin ki kendini?”
Friedrich Nietzsche

ZİNCİRİ KIRMA

Barış Özcan’ın alışkanlık edinmek üzerine başlattığı bir kampanya vardı, takip ediyorsanız biliyorsunuzdur: 40 Sabah Erken Kalk

Araştırmalara göre bir alışkanlık edinmek için ortalama süre 21 gün. Tabi kişiye ve alışkanlık edinilmeye çalışılan duruma göre artıp azalabilir.

Yine Barış Özcan’ın ilginizi çekebilecek başka bir taktiği daha var : Zinciri Kırma

Her gün yaptığınız şeyler sizin hayatınızı oluşturuyor. Zinciri kırma prensibi de bunun üzerine kurulu. Öncelikle bir hedef belirliyorsunuz. Videodaki örnek tam bize uygun örnek aslında. “Yeni yılda her gün 60 dakika kitap okuyacağım.” Hedefinizi belirledikten sonra ise Barış Özcan bu hedefi ikiye bölmenizi istiyor. Çünkü ilk heyecanımızla “Ben bunu aksatmadan yaparım.” diyoruz ancak sürekli yapmamız gerektiğini unutmayalım. Yıl içinde zaman zaman farklı problemler gün yüzüne çıkacak ve zincir kırılganlaşacak. Bu sebeple koyacağımız hedef ”Yeni yılda her gün 30 dakika kitap okuyacağım.” olmalı. Yıl içinde hedefimizi gerçekleştirdiğimiz her gün takvimdeki o güne çarpı atıyoruz. Bu çarpılar zincirin halkalarını temsil ediyor. Amacımız ise bu zinciri kırmamak. Her gün yeni bir çarpı. Zincir büyüdükçe ve biz bunu gördükçe enerjimiz azaldığında bu bize bir motivasyon unsuru olarak geri dönecek. Bunca emekle inşa ettiğimiz zinciri kırmak istemeyeceğiz.

Bir başka yöntem de bahsetmek istediğim sizlere Feynman Yöntemi.

Feynman ünlü fizikçi ve birçokları tarafından dahi olarak nitelendiriliyor. Onu asıl öne çıkaran ise çok yönlülüğü. Feynman sadece bir fizikçi değil birçok alanda etkili bir isim. Onun hakkında fikir sahibi olmak isterseniz de sizlere “Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman” kitabını önerebilirim. Bu kitapta anılarını kendi esprili diliyle kaleme alıyor. Bu dahinin anılarını okurken bir yandan eğlenecek bir yandan da dersler çıkaracaksınız.

FEYNMAN YÖNTEMİ

Feynman “öğrenme” üzerine bir yöntem tasarlamış. Öğrenmek istediğiniz bir konuyu önce araştırıyor ve tüm yönleriyle anlamaya çalışıyorsunuz. Sonrasında da bu konuyu bir başkasına öğretmeye çalışıyorsunuz. Feynman’a göre bir olayı, konuyu basit bir şekilde anlatamıyorsanız aslında o konuyu gerçek manada öğrenmemişsiniz demektir.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri de işte tam olarak bunu sağlıyor. Okuduğunuz kitaplarla veya kafanızdaki fikirlerle Carpe Diem’e gelip onları sunduğunuz, aktarmaya başladığınız zaman kafanızda daha iyi şekillendiğini hissediyorsunuz. Orada hem diğer fikirlerle harmanlanmış hem de daha bir oturmuş fikirle ayrılıyorsunuz. Edindiğiniz arkadaşlıklar ise cabası.

Son Söz

Özetlemek gerekirse aslında ana hatlarıyla olay şurada yatıyor: Üşenmemek, harekete geçmek ve devamlı yürümek ama Amok Koşucusu gibi değil, tutarlı ve emin adımlarla. İşte aslolan bu.

Bu yazıdan öğrendikleriniz sayesinde daha çok kitap okuyarak, araştırarak, öğrenerek olmak istediğiniz kişiye bir adım daha yaklaşmanız dileğiyle…

Yazar: Melih Gazi Küşüm
Editör: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat