Ernest Hemingway

Ernest Hemingway Kimdir? Hemingway’in Hayatı

Ernest Hemingway hakkında önemli bilgiler, eserleri, Silahlara Veda, anıları ve ölümü hakkında kısa bilgilere birlikte göz atalım.

Travmalarla geçen bir hayat…

Küçük yaşta annesinin ona kızlar için üretilen giysileri giydirmesiyle başlamış travmalarla dolu olan hayatı. Annesi ona “Ernestie” denmesini istiyordu. 6 yaşına geldiğinde kendisine “Ernest” denmesinde ısrarcı olabildi. Tabii bu durumun onun üzerindeki etkisi derin oldu. Hatta bir arkadaşı “Ernest Hemingway, hayatımda tanıdığım, annesinden gerçekten nefret eden tek insandır.” demişti.

Dünya Savaşı ve Silahlara Veda

Lise yıllarında ilk makalelerini yazmaya başlayan Hemingway üniversiteye gitmek yerine bir gazetede muhabir olmaya karar verdi. Bu sırada devam eden 1.Dünya savaşına kayıtsız kalamadı. Gözündeki bir problem dolayısıyla ambulans şoförü olarak başladı görevine. Bir gün çok yakınlarında bir patlama meydana geldi. Ağır yaralı bir halde kendi acısına aldırmadan birçok insana yardım etti ve savaşın sonuna gelindiğinde “Gümüş Onur Madalyası” ile ödüllendirildi.

Tedavi altına alındığı hastahanedeki hemşireye aşık oldu fakat kadın onu terk etti. Bu tecrübesi “Silahlara Veda” eserinin konusu oldu.

Tarihteki İlk ve Son Edebi Boksörler

Daha sonrasında evlenen ve Paris’e taşınan Ernest Hemingway, James Joyce ile yakın arkadaş oldu. Birlikte sıkça dışarı çıkarlar ve neredeyse her zaman Joyce kavga çıkarırdı fakat kavga ona göre değildi. Her seferinde “Hakla onu Hemingway!” diyerek bir köşeye çekiliyordu. Bu ikili bu olaylardan dolayı “Tarihteki ilk ve son edebi boksörler” olarak anılmaya başlandı.

Ernest Hemingway ve Kedileri

Hemingway kedilere karşı büyük bir sevgi beslerdi. Ona hediye edilen altı parmaklı kediye adeta aşık olmuştu. Birlikte yaşadığı 50’ye yakın kedisi oldu. Neredeyse hepsi 6 parmaklı olan kediler “Hemingway’in kedileri’ olarak anılmaya başlandı.

En Kısa Öykü

Hemingway hakkında dilden dile dolaşan bir efsane vardır. Söylenen odur ki bir iddia sonucu 10 kelimeden kısa etkili bir öykü yazmayı başarmıştır. Bu öyküyü detaylı incelemek ve kitap sohbetimizde yaptığımız 10 sözcükten kısa öykü yazma denemesine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ernest Hemingway’in Son Yılları

Babasının intiharından sonra çok fazla alkol tüketmeye başladı ve depresyona girdi. Son zamanlarında FBI tarafından takip edildiğini iddia ediyordu. Tedavi altına alınsa da bu ona yeterli gelmedi. Çok sevdiği av tüfeğini kullanarak kendi yaşamını sonlandırdı.

Daha sonra FBI’ın yaptığı açıklamada gerçekten de takip listesinde olduğu ortaya çıktı. Savaş sırasında casusluk yaptığı için takip altına alınmıştı.

Kaybedecek bir şeyin olmadığında, hayatını yönetmek o kadar da zor değildir.

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici