Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Hemingway’in hayatı, önemli eserleri, Silahlara Veda, anıları ve ölümü hakkında kısa bilgilere birlikte göz atalım.

Fyodor Dostoyevski hakkındaki yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Travmalarla geçen bir hayat…

Küçük yaşta annesinin ona kızlar için üretilen giysileri giydirmesiyle başlamış travmalarla dolu olan hayatı. Annesi ona “Ernestie” denmesini istiyordu. 6 yaşına geldiğinde kendisine “Ernest” denmesinde ısrarcı olabildi. Tabii bu durumun onun üzerindeki etkisi derin oldu. Hatta bir arkadaşı “Hemingway, hayatımda tanıdığım, annesinden gerçekten nefret eden tek insandır.” demişti.

Dünya Savaşı ve Silahlara Veda

Lise yıllarında ilk makalelerini yazmaya başlayan Hemingway üniversiteye gitmek yerine bir gazetede muhabir olmaya karar verdi. Bu sırada devam eden 1.Dünya savaşına kayıtsız kalamadı. Gözündeki bir problem dolayısıyla ambulans şoförü olarak başladı görevine. Bir gün çok yakınlarında bir patlama meydana geldi. Ağır yaralı bir halde kendi acısına aldırmadan birçok insana yardım etti ve savaşın sonuna gelindiğinde “Gümüş Onur Madalyası” ile ödüllendirildi.

Tedavi altına alındığı hastahanedeki hemşireye aşık oldu fakat kadın onu terk etti. Bu tecrübesi “Silahlara Veda” eserinin konusu oldu.

Tarihteki ilk ve son edebi boksörler

Daha sonrasında evlenen ve Paris’e taşınan Hemingway, James Joyce ile yakın arkadaş oldu. Birlikte sıkça dışarı çıkarlar ve neredeyse her zaman Joyce kavga çıkarırdı fakat kavga ona göre değildi. Her seferinde “Hakla onu Hemingway!” diyerek bir köşeye çekiliyordu. Bu ikili bu olaylardan dolayı “Tarihteki ilk ve son edebi boksörler” olarak anılmaya başlandı.

Hemingway’in kedileri

Hemingway kedilere karşı büyük bir sevgi beslerdi. Ona hediye edilen altı parmaklı kediye adeta aşık olmuştu. Birlikte yaşadığı 50’ye yakın kedisi oldu. Neredeyse hepsi 6 parmaklı olan kediler “Hemingway’in kedileri’ olarak anılmaya başlandı.

En Kısa Öykü

Hemingway hakkında dilden dile dolaşan bir efsane vardır. Söylenen odur ki bir iddia sonucu 10 kelimeden kısa etkili bir öykü yazmayı başarmıştır. Bu öyküyü detaylı incelemek ve kitap sohbetimizde yaptığımız 10 sözcükten kısa öykü yazma denemesine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hayatının son yılları

Babasının intiharından sonra çok fazla alkol tüketmeye başladı ve depresyona girdi. Son zamanlarında FBI tarafından takip edildiğini iddia ediyordu. Tedavi altına alınsa da bu ona yeterli gelmedi. Çok sevdiği av tüfeğini kullanarak kendi yaşamını sonlandırdı.

Daha sonra FBI’ın yaptığı açıklamada gerçekten de takip listesinde olduğu ortaya çıktı. Savaş sırasında casusluk yaptığı için takip altına alınmıştı.

Kaybedecek bir şeyin olmadığında, hayatını yönetmek o kadar da zor değildir.

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

View this post on Instagram

Kitapmeetup Akademi 19 Haziran'da başlıyor! • İlker Balkan hocamızın yürütücülüğünde 6 hafta sürecek "Doğa Felsefesinden Modern Bilime Gerçeği Aramanın Tarihi" isimli ilk akademimiz için başvurular açıldı. • İnsanoğlu, doğanın içinde verdiği varoluş mücadelesinde en büyük silah olarak aklını kullanmaya başladığından beridir, çevresindeki dünyanın nasıl işlediğini anlamak ve ona hükmetmek için her gün artan bir çabanın içinde olmuştur. Evrenin kendisine içkin gerçekliğin, metodolojik olarak incelenmesi, somut kanıtlarla desteklenen hipotezlerin kurulması ve öğrenilen her yeni bilginin, kümülatif kültür varlığımızda dönüşüm yaratması, gerçeği arama yöntemlerinin de sistematik ve genelgeçer olmasını beraberinde getirmiştir. İşte bu merak duygusu, sistemli ve çağlar/kimlikler üzerinde bir işbirliği içinde çalışma düzeni, önce doğa felsefesini, sonraki sistematik aşamalarla da bilimi doğurmuştur. • Bu altı haftalık etkinlik içinde beş farklı alandaki beş farklı kitap üzerinden biz de bu yolculuğun fikir tarihçesine uzanacak, sahip olduğumuz bu kümülatif bilimsel bilginin kavramları ile tanışacak ve bilimin tarihsel perspektiften nasıl bir düşünsel arkaplan üzerinden geliştiğini anlamaya çalışacağız. Merak etmek, bir soruya nasıl yanıt arayacağını bilmek ve yeni bir şeyi tam o zaman keşfediyor olduğunu fark etmek isteyenleri, bu keyifli sohbetlere davet ediyoruz. • Başvurular 10 Haziran'da bitiyor📣 Detaylı bilgi ve kayıt için link biyografide 👤 #kitapmeetup #akademi #istanbuletkinlik #dogafelsefesi #modernbilim #tarih

A post shared by Kitapmeetup (@kitapmeetup) on

Yazar: Bilge Binici