En İyi Türkçe Edebiyat Dergileri

Dijital Kitap Kulübü

En İyi Türkçe Edebiyat Dergileri

18 Ağustos 2018 Listeler 1
Edebiyat Dergileri Listesi

Hep kitap okumak olmaz, biraz da dergilere göz atalım dedik ve “En İyi Türkçe Edebiyat Dergileri” listesini hazırlamaya karar verdik. Sizlerle buluşturacağımız dergiler arasında belki de birçoğunuzun takip ettiği ve görmeye alışık olduğu dergilerin yanı sıra pek bilinmeyen kültür, sanat ve edebiyat dergilerine de yer vermeye çalıştık. Umarız en kaliteleri edebiyat dergileri listesi hoşunuza gider. Keyifli okumalar 🙂

Edebiyat Dergileri

Edebiyat Dergileri

En Kaliteli ve Popüler Edebiyat Dergileri

1. Tuhaf

Tuhaf Dergi

Tuhaf Dergi

Listemize yeni sayılabilecek ve Ot Dergisi’nden ayrılan ekip tarafından kurulmuş bir edebiyat dergisi ile başlıyoruz. 24 Mart 2017’de yayımlanmaya başlayan dergiye ilgi büyük. Ara Güler, Zülfü Livaneli, Selim İleri, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Gündüz Vassaf, Selahattin Duman, Murat Uyurkulak başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerinin yer aldığı geniş yazar kitlesi ile gönlünüzü fethedeceğine inandığımızın dergi, ilk sayısında Albert Camus posteri hediye etmiş. Defter, ayraç, poster ve kartpostal gibi hediyeler vermeyi seven epey sempatik bir dergi.

2. Kafkaokur

kafkaokur dergi

kafkaokur dergi

Eylül 2014’te ilk sayısını çıkaran dergi adından da anlaşılacağı üzere bolca edebiyat içeriyor. Beğeniye sunulduğu ilk aylarda okuyucu kitlesi tarafından çokça beğeni toplamış fakat bu sıralar okuyucular Kafkaokur’un da diğer edebiyat dergileri gibi popüleritenin kurbanı olduğu konusunda eleştirilerde bulunmuş. Hediye ettikleri kitap ayraçları ve çıkartmalar harika 🙂3. OT

ot dergi

ot dergi

“Hazla ve hızla okunan dergi” hedefiyle 1996 yılından beri sırasıyla; Öküz, Hayvan ve son olarak 2013 yılında “Maksat Yeşillik Olsun” sloganı ile yayın hayatına başlayan OT dergisi Murat Uyurkulak, Hakan Bıçakçı, Hakan Günday, Mazhar Alanson, Murat Menteş, Kalben, Ali Atay gibi onlarca isimle iddialı bir kadroya ev sahipliği yaparken zengin mizah, kültür ve edebiyat içeriğine sahip. Bu sıralar eski kalitesini koruyamadığı yönünde eleştiriler yapanlar var. Belki de bu eleştiriler alternatif edebiyat dergileri çeşitliliğinin hızla artmasından kaynaklanıyordur. Siz ne dersiniz?

4. Kafa

Kafa dergi

Kafa dergi

İlk çıktığından beri okuyucular tarafından beğeniyle okunan, kadrosu sağlam bir dergi. Zaman zaman diğer dergiler gibi eleştirilerin odağında yer alsa da rakiplerini zorladığı kesin. Severek okuyan kalabalık bir kitlesi var. Ataol Behramoğlu, Alper Canigüz, Mahir Ünsal Eriş, Sunay Akın gibi değerli isimleri yazar kadrosunda barındırıyor. İlber Ortaylı ile her ay güncel tartışma konularını tarihin ışığında incelerken, gazeteci ve gezgin kimliğiyle bilinen Nilay Örnek köşesinde sizi farklı kültürler ile tanıştıracak.

5. Sabitfikir

sabitfikir dergi

sabitfikir dergi

Listemizdeki diğer dergilere nispeten düşük tirajlara sahip Sabitfikir dergisi yayınlandığı günden beri okuyucuları tarafından sevilmiş. Kadronun sağlamlığı ve yeterli ekonomik güce rağmen reklamının yapılmaması ve ucuz oluşu dikkat çeken özelliklerinden. Güncel konulara dair yorumlar ve kitap incelemeleri dışında fotoğraf, çizgi roman ve sinemaya dair yazılara da rastlayacağınız hoş bir yayın.

 

6. Bavul

bavul dergi

bavul dergi

Bavul Dükkan şık bez çantalar, kupalar, fare altlıkları, rozetler gibi zengin bir ürün yelpazesine sahip. Dergi sık sık bu ürün hediyeleri ile birlikte raflarda kendine yer buluyor. Zaman zaman gelişen bazı olaylarla okuyucu kitlesinin tepkisini toplamış dergimizin yazar kadrosunda İrfan Değirmenci, Zülfü Livaneli, küçük İskender, Otisabi gibi popüler isimler yer alıyor.7. Notos

notos dergi

notos dergi

2006’da kurulan NOTOS Kitap Yayınevi, kitap ve dergi yayıncılığında hala popüler kültüre kapılmayışı ile okuyucuların beğenisini topluyor. İki aylık edebiyat dergisi olan Notos, sayfalarında yerli ve yabancı yazarların öykülerine yer veriyor. Notos, her yıl bir sayısını bir yazar editöre teslim ediyor ve onun editörlüğünü koşulsuz kabul ediyor.

8. Cins

cins dergi

cins dergi

Düşük tiraja sahip bir aylık kültür dergisi olan Cins Dergi “3 Soruda”, “5N1K” ve “18 Soruda Nasılsın?” köşelerini her ay farklı konukları ile dolduruyor. Hazırladıkları söyleşiler derginin en dikkat çekici noktalarından biri.9. Masa

masa dergi

masa dergi

2016’da kurulan Masa, kısa sürede büyük bir kitlenin beğenisini kazanmayı başardı. Her ay birbirinden güzel poster, bardak altlığı gibi hediyelerle raflarda kendine yer bulan kültür, sanat ve edebiyat dergisi, her sayıda seçtikleri dosya konusu kapsamında bir üstadın masasını bizlere görsel olarak sunma görevini başarıyla yerine getiriyor.

Hazırlayanlar:

Bilge Binici
Mustafa Özbaylanlı

 

Ayrıca İlginizi Çekebilir:

En iyi 10 kitap blogu görseli

En iyi 10 kitap blogu

en iyi bookstagram sayfaları

En İyi 10 Bookstagram Sayfası

21. Yüzyılın En İyi Türk Yazarları

21. Yüzyılın En İyi Türk Yazarları

Turkiyenin_En_İyi_20_Kutuphanesi

Turkiyenin En İyi 20 Kutuphanesi

Kitaplardan Uyarlanan En İyi 10 Film

Kitaplardan Uyarlanmış En İyi 10 Film

2018'de Çıkan Kitaplar

2018’de Çıkan Kitaplar

Dünyaca Ünlü 10 Kütüphane

Dünyaca Ünlü 10 Kütüphane

Türk Edebiyatının Unutulmaz 10 Şairi ve Kitapları

Türk Edebiyatının Unutulmaz 10 Şairi ve Kitapları

Arama Tags & Etiket;

çok satan, dergiler, edebiyat dergileri, kültür, sanat, en iyi dergiler, en kaliteli, popüler, türkçe dergiler
 

 

Bir cevap

  1. […] En İyi Türkçe Edebiyat Dergileri listemizi okumak için tıklayın. […]

Yorumlar kapatıldı.