En İyi 10 Yayınevi

En İyi 10 Yayınevi

Sadece Türk edebiyatı ile sınırlı kalmayıp Dünya edebiyatına da yelken açanlar için çeviri kalitesi çok önemli bir ölçüt. Çeviri yapılarak dilimize kazandırılmış bir kitabı okumak o kitabı anadilinde okumaktan çok daha farklı bir deneyimdir. Özellikle orijinal metinde yer alan deyim ve atasözlerinin anlamlarını koruyacak metinler oluşturabilen iyi bir çevirmenin elinden geçmeli ki, metin zenginliğini kaybetmeden dilimize aktarılabilsin. Bu noktada da yayınevinin dikkat ve özeni, yani kalitesi çok önemli. Anadilimiz olan Türkçe eserlere dönersek, koleksiyonunu yerli eserler arasından titizlikle seçim yaparak genişleten yayınevlerini de göz önünde bulundurmalıyız. Bu bakış açısıyla sizler için “En İyi 10 Yayınevi” listesini hazırlamaya karar verdik. Umarız beğenirsiniz.


1. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Hasan Ali Yücel’in milli eğitim bakanı olduğu dönemde başlattığı dünya klasiklerini Türkçe’ye kazandırma projesi, İş Bankası ile ortaklaşa olarak yürütülmüş ve bugünlere kadar ulaşacak önemli bir hazinenin ilk adımlarının atılması sağlanmış. Bugün de Türk ve dünya edebiyatının önemli yazarlarını bizlere kazandırmaya devam eden İş Bankası Kültür Yayınları, bu yönüyle köklü bir temele dayanıyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1956’da kurulmuştur ve Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden biri konumundadır. Edebiyat çevrelerince bu denli önemli görülmesinin temel nedenleri arasında kaliteli çevirmenleri, tarihsel birikimi ve rekabetçi fiyatları yer alıyor.

2. İthaki Yayınları

1997’de kurulan İthaki Yayınları, Türkiye’nin en büyük 10 yayınevinden bir tanesi. Fantastik edebiyat ve bilimkurgu alanlarında sunduğu eserleriyle okuyucunun gönlünde zirvede olan İthaki, diğer alanlardaki yayınlarıyla da kendine sağlam bir yer edinmiş durumda. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre önümüzdeki yıllarda da birçok ismi bizlere kazandırmaya devam edecekler.


3. Ayrıntı Yayınları

Editörünün “Bütün mesele görsel kültürün hakimiyetine rağmen okumayı seçecek insanlara ulaşmak.” dediği yayınevi 1988’de düşmüş yola. Sovyetler Birliği’nin dağılışı sonrası ekolojinin öneminin arttığı ve insanlığın hiç olmadığı kadar kendini sorguladığı bu dönemlerde doğan Ayrıntı Yayınları, o dönemin ruhundan bazı parçalar taşıyor elbette. Cesur hamlelere imza atarak ve çeşitli yeni alanlara yönelerek büyümeye devam ediyor.

4. Metis Yayınları

1981’de kurulan kitap ve dergi yayınevi. Titizlikle seçtikleri ve baskıya hazırladıkları kitaplar hakkında fiyatlar ve yazı boyutları konusunda şikayetler olsa da sektörün ihtiyaç duyduğu bir konumda kendine sağlam bir yer edinmiş durumda. Ayrıca her yıl piyasaya çıkardıkları cep ajandaları beğeni topluyor.

5. Say Yayınları

1979 yılından beri bilim, felsefe ve psikoloji alanında bini aşkın kitabın basımını gerçekleştirmiş Say Yayıları. Omega, Say Yayınları’nın bir kolu olarak 2000 yılında kurulmuş. Dünya çapında tanınmış birçok yazarın güncel kitaplarını sunmaya devam ediyor milenyuma.


6. Can Yayınları

1981’de Erdal Öz tarafından kuruldu. Erdal Öz, Can Yayınları’nın kurmadan önce, bir yazısında çocuk edebiyatı için çaba harcayan yazarların “su gibi yararlı” olduğundan bahsetmişti (bkz. Düşünüyorum da, Müthiş Bir Şey, 2016). Can Yayınları, pek çoklarının gözünde, çocuklar için hazırlanan eserleri süzgeçten geçirip en iyilerini yayımlayan bir kuruluş halini aldı. Günümüzde klasikler söz konusu olduğunda önde gelen yayınevlerinden biri olarak anılıyor ve birçok farklı alandan eseri başarıyla okuyucusuna sunuyor. Birçok ödüle layık görülen kuruluş, genç yazarların ilklerini yayınladıkları bir okul gibi. Ayrıca Sokrates Dergisi ve Öykü Gazetesi gibi başarılı projeleri ile diğer yayıncılara örnek oluyor.

7. Yapı Kredi Yayınları

1945’te kurulan yayınevi 5000’den fazla kitabı ülkemize kazandırmış durumda. Ahmet Ümit ve Orhan Pamuk gibi gündemde önemli yer tutan yazarların eserleriyle ön plana çıkıyor. Muazzam Harry Potter serisi ile de yeni kuşaklara hitap etmeye devam ediyor. Sadece edebiyat ile değil, sanatın farklı alanlarıyla da ilgilenen kuruluşun müze ve sanat galerisi de mevcut. Bunun yanı sıra müzik ve sesli kitap yayıncılığı da yapmakta.

8. Doğan Kitap

1999’dan beri hizmet veren kuruluş birçok seçkin eseri dünya ile eş zamanlı olarak bizlere sunuyor. Türk edebiyatının klasikleşmiş eserlerini yeniden yayınlarken başarılı yeni yazarların eserlerini de edebiyatımıza kazandırıyor. Geniş bir yelpazeden dikkat çeken yapıtları titizlikle bizlere sunmaya devam ediyor.


9. İletişim Yayınları

1980 sonrası yönetimdeki sıkıntılar konusunda eleştirel yaklaşan bir grup tarafından kurulan İletişim Yayınları yayın hayatına bir süre dergiler üzerinden devam etti. Yayımladıkları Yeni Gündem dergisinin kadrosunda bulunan pek çok  önemli kalem burada yetişmiş, olgunlaşmış ve günümüzün önemli medya kuruluşlarındaki yerlerini almış. Haftalık dergi basımının maliyeti onların yönünü ansiklopedik yapıt ve kitaplara çevirmiş. Bu çerçevede ansiklopedik yayıncılıkta birçok özgün seriyi bizlerle buluşturuyorlar. Sayısız kaliteli kitabı okuyucularla buluşturmalarının yanı sıra yeni yazarları desteklemekten de büyük bir mutluluk duyuyorlar.

10. Remzi Kitabevi

1927 yılında Remzi Bengi tarafından kuruldu. Edebiyat dünyasından birçok isim bu kitabevi etrafında toplandı ve birçoğunun ilk yada olgunluk eserleri burada basıldı. Yayınlanan telif eserler dışında alfabe değişiminden sonra çeviri serisi oluşturan ilk kitabevi olan Remzi, kuruluşundan bu yana yaklaşık 4000 kitabın basımını gerçekleştirmiş durumda. Geniş yelpazesiyle bize çok çeşitli alanlarda kitaplar sunmakta.

Son Söz

Keyifli ve bol kitaplı bir yıl geçirmeniz dileğiyle, esen kalın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, mail aboneliği oluşturabilirsiniz.

instagram.com/kitapmeetup
twitter.com/kitapmeetup
facebook.com/kitapmeetup

Diğer listeler için tıklayın.

Derleyen: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı


E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici