En İyi 10 Yayınevi

En İyi 10 Yayınevi

Sadece Türk edebiyatı ile sınırlı kalmayıp Dünya edebiyatına da yelken açanlar için çeviri çok önemli bir detay. Malumunuz çeviri kitabı okumak o kitabı anadilinde okumaktan çok farklı bir husus. Özellikle o dile has deyim ve atasözleri için iyi bir çevirmenin elinden geçmeli o kitap ki gerçeğine en yakın bir şekilde bizim dilimize aktarılabilsin. Bu hususta da yayınevi kalitesi çok önemli. Bu yüzden sizler için “En İyi 10 Yayınevi ” listesini hazırlamaya karar verdik. Umarız beğenirsiniz.


1. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Hasan Ali Yücel’in milli eğitim bakanı olduğu dönemde başlattığı dünya klasiklerini Türkçeye kazandırma projesini İş Bankası ile ortaklaşa olarak yürütmesiyle temelleri atılmış. Türk ve dünya edebiyatının önemli yazarlarını bizlere kazandırmaya devam eden yayın kuruluşu köklü bir temelle başlamış. 1956’da kurulmuş ve Türkiye’nin en büyük yayınevlerinden biri haline gelmiş. Bu kadar büyük olmasının temel nedenleri arasında kaliteli çevirmenleri, tarihsel birikimi ve rekabetçi fiyatları yer alıyor.

2. İthaki Yayınları

1997’de kurulan İthaki Yayınları, Türkiye’nin en büyük 10 yayınevinden bir tanesi. Fantastik edebiyat ve bilimkurgu alanlarında zirvede olan İthaki diğer alanlarda da yayınlarıyla kendine bir yer edinmiş durumda. Sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre önümüzdeki yıllarda da birçok ismi bizlere kazandırmaya devam edecekler.


3. Ayrıntı Yayınları

Editörünün “Bütün mesele görsel kültürün hakimiyetine rağmen okumayı seçecek insanlara ulaşmak.” dediği yayınevi 1988’de düşmüş yola. Sovyet sisteminin dağılışı,ekolojinin öneminin arttığı ve insanların kendini sorgulamaya başladığı dönemlerde başlayan bu kuruluş o dönemin duyarlılığını da aldı elbette. Zorlu projelere imza atarak yeni bir çok alana yönelerek genişlemeye devam ediyor.

4. Metis Yayınları

1981’de kurulan kitap ve dergi yayınevi. Titizlikle seçtikleri ve baskıya hazırladıkları kitaplar hakkında fiyatı ve yazı büyüklüğü konusunda şikayetler olsa da sektörün ihtiyaç duyduğu bir konumda kendine sağlam bir yer edinmiş durumda. Her yıl çıkardıkları cep ajandaları beğeni topluyor.

5. Say Yayınları

1979 yılından beri bilim, felsefe ve psikoloji alanında 1000’i aşkın kitabın basımını gerçekleştirmişler. Say yayınlarının bir alt kolu olarak Omega 2000 yılında kurulmuş. Dünya çapında tanınmış bir çok yazarın güncel konular hakkında kitaplarını sunmaya devam ediyor milenyuma.


6. Can Yayınları

1981’de Erdal Öz tarafından kuruldu. Öz’ün kurmadan önce yazdığı bir yazıda çocuk edebiyatı için çaba harcayan yazarların “su gibi yararlı” olduğunu yazmıştı(bkz. Düşünüyorum da, Müthiş Bir Şey, 2016). Can Yayınları bu dönemde çocuklar için olan eserleri bir süzgeçten geçirip enlerini yayımlayan bir kuruluş halini aldı. Günümüzde önde gelenlerden biri halini almış durumda ve bir çok alanda yer alan eserleri başarıyla bizlere sunuyor. Birçok ödüle layık görülen kuruluş genç yazarların ilklerini yayınladıkları bir okul gibi.

7. Yapı Kredi Yayınları

1945’te kurulan yayınevi 5000’den fazla kitabı ülkemize kazandırmış durumda. Sadece kitap ile değil sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen kuruluşun müze ve sanat galerisi de mevcut. Bunun yanı sıra müzik ve sesli kitap yayıncılığı da yapmakta.

8. Doğan Kitap

1999’dan beri hizmet veren kuruluş birçok seçkin eseri dünya ile eş zamanlı olarak bizlere sunuyor. Türk edebiyatını kaliteli eserlerini yeniden yayınlıyor ve başarılı yeni yazarların eserlerini yayımlayarak edebiyatımıza yeni değerler katıyor. Birçok alanda kaliteli olan yapıtları titizlikle bizlere sunmaya devam ediyor.


9. İletişim Yayınları

1980 sonrası yönetimdeki sıkıntılar konusunda eleştirel yaklaşan bir grup tarafından kurulan İletişim Yayınları yayın hayatına bir süre dergiler üzerinden devam etti. Yayımladıkları Yeni Gündem dergisinin kadrosunda bulunan pek çok insan burada yetişmiş, olgunlaşmış ve günümüzde çeşitli medya kuruluşlarında yerlerini almış. Haftalık dergi basımının maliyeti onların yönünü ansiklopedik yapıt ve kitaplara çevirdi. Ansiklopedik yayıncılıkta birçok özgün seriyi bizlerle buluşturdular. Sayısız kaliteli kitabı okuyucularla buluşturmalarının yanı sıra yeni yazarları desteklemekten de büyük bir mutluluk duyuyorlar.

10.Remzi Kitabevi

1927 yılında Remzi Bengi tarafından kuruldu. Edebiyat dünyasından birçok isim bu kitabevi etrafında toplandı ve birçoğunun ilk yada olgunluk eserleri burada basıldı. Yayınlanan telif eserler dışında alfabe değişiminden sonra çeviri serisi oluşturan ilk kitabevi Remzi. Kuruluşundan bu yana yaklaşık 4000 kitap basılmış durumda. Geniş yelpazesiyle bize çok çeşitli alanlarda kitaplar sunmakta.

Son Söz

Keyifli ve bol kitaplı bir sonbahar geçirmeniz dileğiyle, esen kalın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, mail aboneliği oluşturabilirsiniz.

instagram.com/kitapmeetup
twitter.com/kitapmeetup
facebook.com/kitapmeetup

Diğer listeler için tıklayın.

Derleyen: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı


E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici