En Kaliteli 10 Kitap Youtube Kanalı Listesi

En İyi 10 Kitap Youtube Kanalı 2018

Kitapseverler için içerik üreten sosyal medya hesaplarını sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Sırada kitaplar hakkında konuların konuşulduğu, kitap yorumlarının ve kitap incelemelerinin yapıldığı, bazılarını Booktube olarak da adlandırabileceğimiz 10 youtube kanalı var. Popülerleşen Youtube’da içerik üreticilerinin sayısının her geçen gün artmasıyla aralarında faydalı olanları bulmak zorlaşıyor. Takipçi ve izlenme sayısı fazla olan kanallar çoğunlukla kitapseverlere hitap etmiyor veya beklentileri karşılayamıyor. Kıyıda köşede kalmış ve yeterli değeri görmediğini düşündüğüm birkaç kanalı ayıklayıp sizlere tanıtmaya çalıştım. 🙂

En Kaliteli 10 Kitap Youtube Kanalı
En İyi 10 Kitap Youtube Kanalı

Booktuber Nedir, Kimdir?

Booktuber, kimi zaman kitap dünyasından haberleri, kimi zaman tavsiye kitap listeleri hazırlayarak bunları takipçileriyle paylaşan, düzenli olarak kitap okuyarak bu kitaplar hakkında kitap yorumları ve incelemeler yaptığı videolar çekip Youtube’a yükleyen içerik üreticileridir.En İyi 10 Kitap Youtube Kanalı

Türk Youtube seyircilerinin ilgisini çekebilecek 10 kanala göz atalım.

Son Güncelleme: 22.06.2018

1. Sesli Kitap Dükkanı – RADYO TİYATROSU

Takipçi sayısı: ???
Görüntüleme sayısı: 5.691.789
Video sayısı: 1252
Katılma tarihi: Kasım 2015

Okan Bayülgen’in de aralarında bulunduğu ekip tarafından seslendirilen kitap videolarından oluşuyor bu youtube kanalı. Dünya klasiklerinden tutun popüler olmuş kitaplara kadar geniş bir yelpazede iyi iş çıkarmışlar. Ayrıca “Kelime Ağacı” adı altında paylaştıkları bir videoya da rastladım. Bir kelimenin tanımı ve o kelimenin içinde geçtiği kitaplardan alıntıları paylaşıyorlar. Güzel konsept!

youtube.com/channel/UC6qko0LIIaajt9leHxXRHsw

2. Kitap Dünyam

Abone sayısı: 6334
Görüntüleme sayısı: 287.160
Video sayısı: 90
Katılma tarihi: Ekim 2016

Kendisinin hakkında bölümünde yazdığı üzere okuduğu kitap ve dergilerden önerileri, kitap incelemelerini bunun yanı sıra daldan dala atlayan hoş sohbetleri ile bir Türkçe öğretmeninin Kitap Dünya’sı. Yotube kanalı içeriğinde ayrıca kitap incelemeleri dışında film ve dizi önerileri de bulmanız mümkün. 🙂 “Okuyorum, izliyorum” , “Okuyorum, geziyorum” temalı videolar yer alırken kitap çekilişleri yapmayı da ihmal etmemiş.

youtube.com/channel/UCxNNYUBClD6FzO9GORVMq4w3. Eda Köksel

Abone sayısı: 24.303
Görüntüleme sayısı: 2.664.497
Video sayısı: 320
Katılma tarihi: Ocak 2014

Kendisi epey genç bir kitap tutkunu. Kendi okuduğu, okumayı düşündüğü kitapları paylaşırken çocuklar için de kitap önerilerinde bulunmayı unutmamış Eda. 🙂 Sohbet, kitap alışverişi ve kitap yorumu temalı videoları mevcut.

youtube.com/channel/UCe5tict4RJOJWLA4ihDdRcg

4. Asena Özoral

Abone sayısı: 45.708
Görüntüleme sayısı: 4.457.674
Video sayısı: 219
Katılma tarihi: Ağustos 2013

Aldığı kitapları bizimle paylaşırken sevimli tavşanını da bizimle paylaşmaktan kendini alamamış Asena. 🙂 Üstüne üstlük Tavşan bakımı hakkında da bir video eklemeyi unutmamış. Kitap alışverişi yaptığı siteleri bizimle paylaşması “Hangi sitelerden güvenle kitap alınır?” sorusunu soran takipçilerimize de yol gösterebilir. Genç arkadaşımız kitap önerilerinin yanında film önerileri temalı videolar da yüklemiş.

youtube.com/channel/UC0NOBz4vBkbzHFMtJNdTXfw

5. Ayşe Ümit Karabacak

Abone sayısı: 1.241
Görüntüleme sayısı: 43.594
Video sayısı: 33
Katılma tarihi: Ocak 2011

Kitap önerileri dışında gezdiği kitap cafeleri ve kütüphaneleri de paylaşan bir kanal. Ayrıca bol bol kitap çekilişi yapıyor, duymayan kalmasın. 🙂 “Kitap okumaya vaktim yok diyenler için 5 kitap” gibi temaları bulunan videoları da mevcut.

youtube.com/user/ayseum6. Sıla Özkan

Abone sayısı: 98.152
Görüntüleme sayısı: 9.727.994
Video sayısı: 191
Katılma tarihi: Temmuz 2014

“Kitap alışverişi” ve “bu ay okuduklarım” temalı videolara ağırlık veren Sıla aynı zamanda “Günü kurtaran ‘çerezlik’ kitaplar ” gibi temalara da yer verdiği videolar hazırlamış takipçileri için. Okuma kitabı önerilerinin yanı sıra test kitabı önerilerine de yer vermiş ve “Benimle Yarışın!” adlı videosuyla üniversiteye hazırlanan takipçilerine meydan okumuş. Challenge vakti! 🙂

youtube.com/channel/UCeT3Ep2sgFiy0B5N1gX5N4Q

7. Irmak Türk

Abone sayısı: 21.034
Görüntüleme sayısı: 1.208.409
Video sayısı: 57
Katılma tarihi: Kasım 2015

Irmak kendi küçük idealleri büyük bir kitap kurdu. Kendisi lösemiyi atlatan genç bir kardeşimiz. Kitap yorumu ve alışverişlerinin yanı sıra geçirdiği hastalık hakkında bilgilendirici videoları da mevcut.

youtube.com/channel/UC9JZr7W_GsUWllY44OZYa8Q

8. Yeni Sayfam

Abone sayısı: 5.587
Görüntüleme sayısı: 250.442
Video sayısı: 54
Katılma tarihi: Ocak 2017

Sevgililer günü, anneler günü hediye önerileri gibi temalara yer veren kitap ağırlıklı bir youtube kanalı. Ayrıca yasaklanan kitaplar, kitap kurdu olmanın yöntemleri, kısa kitaplar gibi ilgi çekici konulara da yer vermiş.

youtube.com/channel/UCNRP1dRvbmY_vYc0nV2omHw9. Gonca Özgül

Abone sayısı: 4.927
Görüntüleme sayısı: 185.664
Video sayısı: 30
Katılma tarihi: Ekim 2013

Kitap fuarı ve kitap okuma festivali hakkında videolara da yer veren, aynı zamanda soru-cevap videoları hazırlayan kitap aşığı biri daha.

youtube.com/channel/UCVNdNRJsRUCnvJDpC56QjWg

10. Elif Köker

Abone sayısı: 6.478
Görüntüleme sayısı: 209.152
Video sayısı: 66
Katılma tarihi: Aralık 2013

Okuma kitabı önerisi ve yorumları dışında test kitabı önerenlerden biri de Elif. “Wattpad’te yazar olmak” başlığı altında çektiği video da ilgimi çekmedi değil.

youtube.com/channel/UCc5yLpFTHaKyJds4aYw9Ejw

Elimizden geldiğince güncel youtube kanalları nı sizlerle buluşturmaya çalıştık, umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Sizler de bu youtuberlar gibi okuma maratonlarınızı diğer insanlarla buluşturmak istiyorsanız , bu kanalları örnek alarak kendi videolarınızı hazırlayabilirsiniz. Hazırlayın bizce 🙂

Dipnot: Bu araştırmayı yaparken öğrendiğim bir terim de vlog. Vlog insanların düşünce ve yaşantılarını videolar çekerek anlatmasına verilen admış.

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa ÖzbaylanlıArama Tags & Etiket;

booktube, youtube, kitap videolar, 2018, kitap kanalları, kitap tanıtımları, kitap yorumları, kitap incelemeleri, booktuber, kimdir, nedir, Türk Youtuberlar, Türk Booktuber, Türk Booktuberlar, Türk Youtuber, Elif Köker, Gonca Özgül, Yeni Sayfam, Irmak Türk, Sıla Özkan, Ayşe Ümit Karabacak, Asena Özoral, Eda Köksel, Kitap Dünyam, Sesli Kitap Dükkanı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici