Dünyaca Ünlü 10 Kütüphane Listesi

Dünyanın En İyi 10 Kütüphanesi

TÜİK‘e göre açıklanmış en güncel yıl olan 2016 yılı itibariyle Türkiye’de toplam 28 970 kütüphane mevcut. Bu sayı 2014 yılı içi 29 629 ve 2015 yılı için 29 522 idi. Anlayacağınız kütüphane sayımız günden güne azalıyor. Hal böyleyken dünyadaki kütüphanelerin durumunu incelemek istedik. Araştırmamız sırasında görkemli yapılarla ve muhteşem koleksiyonlarla karşılaştık. Bunları bir araya getirdik ve sizler için Dünyaca ünlü 10 kütüphane listemizi hazırladık. Henüz dünyaca üne kavuşmamış olsa da bonusta yer alan kütüphanenin benim favorim olduğunu da belirtmeliyim. Bakalım, bu kütüphaneleri gördükten sonra sizler ne düşüneceksiniz.

Dünyaca Ünlü 10 Kütüphane
Dünyaca Ünlü 10 Kütüphane

“Kitaplıklar aklın tedavi yerleridir.”
(Scilus.)

DÜNYANIN EN İYİ 10 KÜTÜPHANESİ

1. Kloster Wiblingen (Almanya)

Bilgiye ve bilime dair tüm hazinelerin saklandığı yer.

Kloster Wiblingen
Kloster Wiblingen

1744’te inşa edilen kütüphane Wiblingen kentindeki Wiblingen Manastırı’nın içinde yer alıyorViyana’daki Avusturya Milli Kütüphanesi’ni örnek alarak tasarlanmış. Napolyon Savaşları esnasında zarar görmüş ve 1917’de restore edilmiş. Kütüphanenin girişinde Latince bir cümle yazıyor: ” In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae.” Yani; ”Bilgiye ve bilime dair tüm hazinelerin saklandığı yer.” Bir kütüphane için en doğru tanımlardan biri budur herhalde.

2. Amsterdam Halk Kütüphanesi (Amsterdam, Hollanda)

Benelux ülkelerindeki en büyük kütüphane

Amsterdam Halk Kütüphanesi
Amsterdam Halk Kütüphanesi

İsterseniz muhteşem  manzarasını karşınıza alıp kitabınızı okuyabilir, isterseniz herkes için ücretsiz olan internet hizmetinden faydalanabilirsiniz. Giriş için herhangi bir prosedür uygulanmıyor ve herkes girebiliyor.


3. Strahovský klášter (Çek Cumhuriyeti)

Dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri (fotoğraftaki detayları incelerseniz hak vereceğinizi düşünüyorum).

Strahovský klášter
Strahovský klášter

Prag’da bulunan kütüphane taa 1143 yılında inşa edilmiş! 3000’i orjinal el yazması olmak üzere, 200.000’in üzerinde cilde sahip olan kütüphanenin en önemli özelliği  yüzyıllar içinde yazılmış binlerce İncil versiyonuna ev sahipliği yapması.

4. Villanueva Halk Kütüphanesi (Villanueva, Kolombiya)

“Gökyüzünden inmiş” halk kütüphanesi

Villanueva Halk Kütüphanesi
Villanueva Halk Kütüphanesi

Yapının mimarîsi, kütüphaneyi bölgeden soyutlamaktansa, onu alana entegre etmeyi amaçlıyor.Kütüphane tamamen yerel malzemelerden yapılmış. Yapıda kullanılan taşlar ve çakıllar yakındaki bir nehirden alınmış. Bu taşlar ve çakıllar, çimento ve beton kullanılarak birbirine tutturulmuş.

5. Stiftsbibliothek (İsviçre)

Koleksiyonunda 8. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar yazılmış 2100 el yazması bulunuyor.

Stiftsbibliothek
Stiftsbibliothek

Kütüphane İsviçre’nin St.Gallen kentinde yer alıyor. 689 ile 759 yılları arasında yaşamış olan Aziz Othmar döneminde inşa edilen St.Gallen Kütüphanesi’nin inşasının hangi yılda bittiği bilinmiyor İsviçre’nin en eski kütüphanesi, dünyanın da en eskilerinden biri olan kütüphanenin koleksiyonunda 8. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar yazılmış 2100 el yazması bulunuyor.6. Jose Vasconcelos Kütüphanesi (Mexico City, Meksika)

98 milyon dolarlık proje

Jose Vasconcelos Kütüphanesi
Jose Vasconcelos Kütüphanesi

Kütüphanenin dışında gürültülü şehrin sokaklarından binayı koruyan etkileyici bir botanik bahçesi var. Kütüphanenin 26.000 metrekare büyüklüğündeki bahçesinde, 60.000 değişik türde ağaç ve bitki çeşidi bulunmaktadır.

7. Bibliotheque Nationale de France (Fransa)

Kütüphane 1461‘de Richelieu Yolu’na inşa edilmiş. 

Bibliotheque Nationale de France
Bibliotheque Nationale de France

1988 yılında yeni binalar eklenerek genişletilmiş ve bugünkü halini almış. Neden genişletildiğine gelince…
Paris’te bulunan Fransa Milli Kütüphanesi’nde 14 milyonu kitap olmak üzere toplam 40 milyon eser yer almakta! Bu parçaların en önemlilerinden biri Antik Yunan dönemini anlatan, tam 5000 parça el yazması. Antik Yunan dönemi yaklaşık 2200 yıl önce bittiğine göre , bu el yazmalarının ne kadar değerli olduğunu siz düşünün.

8. Stuttgart Şehir Kütüphanesi (Stuttgart, Almanya)

Hayat boyu öğrenme ve ilham mekânı, kültürleri, dinleri ve değerleriyle 170 milletten genç, yaşlı her insanın buluşma yeri

Almanya Stuttgart Şehir Kütüphanesi
Almanya Stuttgart Şehir Kütüphanesi

Dev bir inşaat alanının ortasında yükselen binaya Stuttgartlılar betonarme görüntüsü yüzünden ilk başta alaycı bir biçimde “Kitap Kodesi” adını takmışlardı.Fakat zamanla bu kuşkulu bakışın yerini hayranlık aldı. 79 milyon Avro’ya mal olan kütüphanenin yapımını en başından beri destekleyen Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ise yeni şehir kütüphanesini “Hayat boyu öğrenme ve ilham mekânı, kültürleri, dinleri ve değerleriyle 170 milletten genç, yaşlı her insanın buluşma yeri” olarak görüyor.


9. El Escorial (İspanya)

İspanyol Rönesansı’nın en önemli eseri

El Escorial
El Escorial

El Escorial, İspanya San Lorenzo‘da yer alıyor.

Kütüphane 1563-1584 yılları arasında, o zamanlar Kral’ın yaşadığı yer olan San Lorenzo’ya inşa edilmiş. Şimdilerde İspanyol Rönesansı’nın en önemli eseri olarak adlandırılıyor. Kral 2. Philip’in birçok el yazması ile doldurduğu kütüphane; retorik, dialektik, müzik, gramer, aritmetik, geometri ve astronomi olmak üzere 7 bölüme ayrılmış.

10. Trinity College Library (İrlanda)

İrlanda’nın en büyük kütüphanesi

Trinity College Library
Trinity College Library

Dublin’deki Trinity College Library, İrlanda’nın en büyük kütüphanesi. Trinity College ve Dublin Üniversitesi’nin ortak kütüphanesi olarak hizmet veren kütüphane, aynı zamanda İrlanda’nın telif hakkı merkezi olarak da kullanılıyorKütüphanedeki en değerli şey, 800 yıl önce Kelt Keşişlerin yazdığı, ünlü el yazması Kelt Kitabı.


Bonus: Çankaya Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi

Kitaplar çöp değildir.

Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdular
Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdular

Ankara Belediye temizlik işçilerinin çöpten topladıkları kitaplarla kurduğu kütüphane hakkındaki blog yazımızı anımsamış olabilirsiniz. Görmeyenlerin bu umut verici habere mutlaka göz atmasını öneririm.

Bu gibi haberlerle daha sık karşılaşmak, Dünya’nın en güzel kütüphanelerinden ilham alınarak kurulacak yeni kütüphanelerimizin açılışlarının haberlerini vermek ve TÜİK’ten daha iyi haberler almak dileklerimizle listemizi bitirelim.

“Kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır.”  Victor Hugo

Gerçekten de bir kütüphanede bulununca o kutsallığı hissetmemenin imkanı yok.

Bu listeyi yaparken gerçekten zorlandım. Kimisi tarih kokan kimisi teknoloji ve modernlikle bezenmiş birbirinden güzel kütüphaneler arasından seçim yapmak çok zor. Benim bu kütüphanelerden herhangi birini ziyaret etme fırsatım henüz olmadı. Yurtdışına çıkıp bir kütüphane ziyaret etmeliyim gibi bir düşüncem yoktu bu araştırmayı yapana kadar. Görsellerden de anlaşıldığı üzere insanın kendini kaybedeceği güzellikte her biri. Dilerim sizlerin bu kütüphaneleri ziyaret etme fırsatınız olur.

Yazar: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

Kaynakça

https://list25.com/
http://www.tuik.gov.tr

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat