En Çok Okunan Aşk Romanları Kitap Listesi

Dünya Çapında Milyonlarca Okuyucuya Ulaşmış En Çok Okunan 10 Aşk Romanı

Dünyanın en karmaşık duygularından biri olan aşk, dünyaca ünlü yazarlar tarafından aşk romanlarında pek çok kez ustalıkla işlenmiştir. Aşk temasının yanı sıra ruhsal, siyasal ve toplumsal derinlikleri bulunan eserler sadece yazıldıkları döneme değil, asırlar sonrasına bile damga vurmuştur. Aşkın hüzünlü, mutlu, umutlu, acılı halini en derinlerinizde hissedeceğiniz aşk romanlarını bir araya getirdik. Bir araya getirdiğimiz bu en çok okunan romantik kitaplar listemizi beğeninize sunuyoruz.


1. Aşk ve Gurur

Taşralı bir beyefendinin kızı Elizabeth Bennet ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy… Bu ikili arasındaki çatışmayı konu alan eser, Jane Austen’ın en sevilen romanı olmuştur. Bu aşk romanının ana karakterlerinden Darcy, Elizabeth’in ailesinin soylu olmaması nedeniyle mesafeli davranır ve bu durum Elizabeth’te hem gurur hem de öfke uyandırır. Elizabeth duruşuyla İngiliz Edebiyatı’nın en çok ilgi uyandıran kadın karakterlerinden birisi olmuştur.


2. Kolera Günlerinde Aşk

Yeni yetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına kadar süren bir aşkın hikayesi olan Kolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marquez’in en çok okunan eserleri arasındadır. Yarım asır süren bu bitmeyen aşkın gerisinde yazar, toplumu çeşitli yönleriyle eleştiriyor.


3. Kırmızı ve Siyah

Gittikçe büyüyen bir aşkı konu alan Kırmızı ve Siyah, Stendhal’ın önemli eserlerindendir. Ateşli tutkuları, korkuları ve duraksamalarıyla çok usta bir yazarın kaleminden çıktığını kanıtlamıştır.


4. Vadideki Zambak

Vadideki Zambak romanı, Kont Mortsauf’un eşi Henriette de Mortsauf ile aristokrat bir ailenin küçük oğlu Felix de Vandenesse arasındaki yoğun ve platonik aşkı konu alıyor. Bu eserde Balzac, kendi çocukluğuna ve yaşamına dair bazı olayları Felix’in ağzından aktarıyor.


5. İlk Aşk

16 yaşındaki Vladimir Petroviç’in kendinden yaşça büyük Zinaida’ya deliler gibi aşık oluşunu ve ardından gelişen dramatik ve trajikomik olayları anlatmaktadır. Gençlik aşkının baş döndürücü mutluluğu ve acıları, yazar Turgenyev tarafından ustaca işleniyor.


6. Beyaz Geceler: Bir Hayalperestin Anılarından

Bu aşk romanı, yalnız ve hayalperest anlatıcının Nastenka’dan etkilenmesini ancak duygularını gizlemesini konu alır. Dört gece süren bir aşkın hayali ve aynı zamanda bir kişilik parçalanmasının hikayesidir. Dostoyevski’nin okuru sarmalayan hüzünlü ve sevecen eserini sizlere tavsiye ediyoruz.


7. Swann’ın Bir Aşkı

Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İçinde adlı yapıtının bir bölümü olan Swann’ın Bir Aşkı, tek başına okunabilen bağımsız bir bölümdür. Charles Swann ile Odette de Crecy arasındaki aşk ilişkisini konu alan eser, beyaz perdeye de uyarlanarak izleyicilerle buluşmuştur.


8. Muhteşem Gatsby

Dışarıdan bakıldığına her şeye sahipmiş gibi duran inanılmaz zengin Gatsby’nin tek istediği, beş yıl önce kaybettiği Daisy Buchanan’dır. Savaş sırasında başkasıyla evlenen Daisy için vereceği savaşı merak ediyorsanız cevabı, yazar F. Scott Fitzgerald’ın kaleminden çıkan sayfaların arasında.


9. Anna Karenina

Aşk romanı denildiğinde akla ilk gelenlerden olan Anna Karenina, Tolstoy’un eşsiz gözlem gücüyle ortaya çıkmıştır. Aşka ve ilişkilere dair yazılmış en başarılı eserlerden biridir.


10. Madame Bovary

Yazar Gustave Flaubert tarafından keleme alınan Madame Bovary, bir kadının umutsuz aşkları ve trajedik yaşam öyküsü üzerinden 19. yüzyıl Fransa’sının fakir ile zengin ayrımını, burjuva sınıfının yozlaşmış ahlak anlayışını ve parayla ortaya çıkan tutkularını anlatır.

Son Söz

Türünün en güzel örnekleri olan bu aşk romanlarını, bu romantik eserleri sizler için bir araya getirdik. Eserleri bulabileceğiniz internet sayfalarını başlıklarına eklediğimiz bu 10 kitaptan oluşan listeyi umarız beğenmişsinizdir. Lütfen diğer kitap listelerimize ve blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Keyifli okumalar dileriz.

Diğer listeler için tıklayın.


Sosyal Medyada Biz

instagram.com/kitapmeetup
twitter.com/kitapmeetup
facebook.com/kitapmeetup


E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat