Darwin’in Başarısının Sırrı Neydi?

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Charles Darwin’in babası başarılı ve zengin bir doktordu. Oğlunun iyi bir eğitim almasını istiyordu. Babasının Charles’tan beklentileri büyüktü ancak Charles’ın dersleri beklentileri karşılamıyordu. Dersleri kitaplardan öğrenmek onun tarzı değildi, Charles gözlem yapmayı, doğanın içinde olmayı, canlıları incelemeyi seviyordu. Saatlerce oturup bir böceğin veya bir kuşun hareketlerini inceleyebilirdi. Charles’ın babası bu duruma el koydu ve onu 15 yaşında tıp fakültesine gönderdi. Ancak Charles, kan görmeye dayanamadığından okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Babası Charles’ın meslek sahibi olması konusunda baskı kuruyordu ve en sonunda ona kilisede bir iş ayarladı. Kilisede çalışırken boş vakitlerinde canlı örnekleri topluyor ve incelemelerine devam ediyordu. Bu işte ilerlemesi için iyi bir eğitim alması gerektiğinin farkındaydı ve Cambrige Üniversitesine girdi ve 1831 Mayısında diplomasını aldı. Üniversite’de Profesör Henslow ile araları iyiydi, Darwin topladığı örneklerle onu etkilemişti. Bir gün Darwin’e bir mektup geldi. Profesör Henslow’dan gelen bu mektupta, Beagle adlı bir gemide Darwin için iş bulmuştu ama para verilmeyecekti.Karar ve Yolculuk

Darwin gidip gitmemek konusunda düşünürken babası kesinlikle gitmesine karşı çıktı. Babasının baskın tavırları Darwin’i yıpratmışken, hayal gücü ve merak duygusu ağır bastı ve gitmeye karar verdi.

Gemi aralık ayında yola çıktı, Darwin yola çıktığı ilk hafta pişman oldu. Deniz tutuyor ve sürekli kusuyordu. Yabancı insanlarla beraber nasıl ailesinden uzak kalacağını düşünüyordu. Bu hassaslıkları gemideki diğer insanlar tarafından küçümseniyordu.

Darwin tüm bu olumsuzlukları, en sevdiği hobisine sarılarak atlatmaya karar verdi. Gözlem yapacak, insanları ve gemide olan biteni inceleyerek ayak uydurmaya çalışacaktı.Brezilya

Gemi birkaç ay sonra Brezilya’ya vardı. Darwin o andan itibaren iyi ki bu yolculuğa çıkmışım dedi çünkü vardıkları yer bir doğa bilimci için cennet gibiydi. İngiltere’de gözlemlediği canlılardan çok farklı canlılar gördü. Gözlemleri sonucu ilginç detaylarla karşılaşıyordu. Yüksek dağlarda fosilleşmiş balıklar, daha önce hiç görmediği fosiller buluyordu.

Galapagos ve Keşifler

 1835 Eylülünde Beagle gemisi Güney Amerika’dan ayrılıp geri dönmek üzere yola koyulmuştu. Yoldaki duraklarında biri olan Galapagos adasında 1 hafta zamanı vardı. Adaya ayak bastığı ilk andan itibaren çok farklı türler keşfetti. Bir haftanın sonunda 26 özgün kuş türü saymıştı. Kavanozlarını yılanla, kertenkelelerle ve böceklerle doldurdu. Karşılaştığı en ilginç detaylardan biri de, birbirine çok yakın adalarda bile türlerin farklılaştığıydı. Kaplumbağaların çizgileri, kuşların gagaları farklılıklar gösteriyordu.Bu yolculuk Darwin’e çok şey katmıştı, düşünme tarzı değişmişti. Binlerce yılda canlıların şekillerini değiştirdikleri ve doğaya uyum sağlamaya çalıştıklarını, uyum sağlayamayanların nesillerinin tükendiğini keşfetti. İlahi bir varlık bu adalardaki yaşamı bir kerede yaratmamıştı. Canlılar nesilden nesile uyum sağlayarak, evrimleşerek bugünkü biçimlerine ulaşmıştı.

Darwin 5 yıllık yolculuk sonucu evine döndüğünde fiziksel olarak ve mental olarak değişmişti. Ne yapacağı belirsiz bir gençten hedefi keskin bir yetişkine evrilmişti. Hayatının geri kalanını çalışmalarına adadı ve Türlerin Kökeni kitabını yazarak biyolojide evrim yarattı.

Son Sözler

Darwin’in hayatından çıkarılabilecek çok önemli dersler var. Darwin’in tutkusu olmasaydı bugün farklı bir biyoloji konuşuyor olabilirdik. Tutkusunun peşinden gitti, gemiye gitmek için cesaret gösterdi, gemideki zorluklara adapte oldu ve şikâyet etmek yerine çözümler üretti. Kilisede iyi para kazanıp babasının takdirini kazanabilirdi ama tutkusu için para kazanmadığı bir çıraklık evresi yaşadı. 5 yıllık gemi macerası ona okuyabileceği en iyi üniversiteden daha iyi bir eğitim vermiş olabilir. Bence Darwin’in başarısının sırrı bu çıraklık dönemidir.Yazar: Muhammed Hamidi

Editör: Ali Aras Fırat

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup