Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdular

Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdular

Haberi okumaya başladığımda bu kadar etkileneceğimi beklemiyordum açıkçası. Ankara Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane kurmuş. Kütüphane, önce çöp toplama şantiyesi olarak kullanılan, ardından işçiler için bir tesise dönüştürülmüş tarihi bir binada bulunuyormuş. Fikir sahibinin de fikri uygulayanların da emeğine sağlık. Oluşturulan kütüphane için işçiler 7 ay çöpten kitap toplamış ve sonuçta 4000 kitaptan oluşan bu şaheser ortaya çıkmış.

Halk Desteğini Esirgemiyor

Hem tarih hem kitap kokan bu harika atmosfere imza attıkları için Çankaya Belediyesi temizlik işçilerini kutluyorum. Haberde kütüphanenin beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü söylüyor. Bence böyle bir yer bu ilgiyi hak ediyor. Kişi başına düşen kütüphane sayısı gelişmiş ülkelerde günden güne artarken bizim de bu yarışa dahil olmamız gerekir. Önemli koleksiyonlar ve kitaplara sahip görkemli kütüphanelere sahip olmak yeni dünyada gelişmişliğin göstergelerinden biri. Dünyaca ünlü kütüphaneleri sıraladığımız blog yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Dünyaca ünlü 10 kütüphane listemize göz atmak için hemen tıklayın.

Kütüphane İşçilerin Uğrak Noktası Oldu

İşçilerden Murat Serkök “Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu.” demiş. Vakit buldukça buraya gelerek iş yoğunluğunu üzerinden attığını söylüyor. Efe Akpınar ise “Çöpün yanında kitap gördüğümüzde mutlu oluyoruz.” sözleriyle projeye olan inançlarını dile getirenlerden sadece birisi daha. Çöp toplama şantiyesi işletme müdürü Emirali Urtekin Çankaya, halkın projeyi duyunca kitap bağışı yaptığından bahsetmiş. Bu bilincin tüm Türkiye’ye ulaşması dileğiyle.

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat