2018 Yılının En Çok Okunan Kitapları

Çok Satanlar – 2018

Bir yılın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Peki, bu yıl hangi kitaplar çok satanlar listesinde yerini aldı? D&R ve idefix sitelerinden çok satanlar listesindeki kitaplardan bazılarını seçerek sizler için derlemeye karar verdik. Belki de bu listeden bazı kitapları yeni yıl listenize eklersiniz. Keyifli okumalar.

1. Fahrenheit 451 / Ray Bradbury

Yazar yarattığı distopyayla günümüz problemlerini sorgulamaya açıyor. Aslında eserde yer alan birçok şeyi günümüzle karşılaştırdığınızda zaten şu an yaşıyor olduğumuzu fark edeceksiniz. Yaşarken fark etmediklerinizi yüzünüze vuracak belki de.

“…İyi yazarlar genellikle hayatın gerçeklerine dokunurlardı. Bu bakımdan kitaplardan neden bu kadar nefret edildiğini, korkulduğunu anlıyor musunuz? Hayatın gerçek yönlerini veriyorlar…”

2. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson

Kitabın ismine baktığınızda ilk önce “Takma kafana yaa.” diyen arkadaşlarınız gözümüzde canlanmış olabilir. Kitapta size hiçbir şeyi kafanıza takmayın diye bir öğüt yer almıyor. Kafanıza takmanız ve takmamanız gerekenleri öğretiyor. Sürekli pozitif olup sorunları bir kenara itmektense hayatın gerçekleri ile birlikte yaşamayı öğrenmenizi öğütlüyor. Tabi bu sanatın bazı incelikleri de var. Hepsi ve daha fazlası bu kitapta 🙂

“…Ben ödülü istedim, mücadeleyi değil. Sonucu istedim, süreci değil. Sadece zafere aşıktım, mücadeleye değil. Ve hayat böyle yürümez…”

3. Mustafa Kemal / Yılmaz Özdil

Atatürk’ü bu kitapla daha yakından tanıyacak, meselelere bakış açısının nasıl oluştuğunu öğreneceksiniz. Kitap onu daha yakından tanımanıza vesile olacak bir inceleme. Gerek kullanılan dil, gerek biçim yönlerinden oldukça okunaklı ve akıcı olduğunu söyleyebilirim. Bu sebeple kuma alışkanlığı olgunlaşmamış olanlara da tavsiye edilir.

“…Çankaya Köşkü’nde halktan yalıtılmış şekilde yaşamaktan hiç hoşlanmıyordu, zamanla “duyarsızlaşmaktan” korkuyordu…”

4. Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar / Rukiye Türeyen

3 aylıkken menenjit geçiren yazar %98 engelli ve bu kitabı kullanabildiği tek parmağıyla yazmış. Kitabı daha da ilgi çekici hale getiriyor bu bilgi. Kitap bir otobiyografik hikaye, bir tek kişilik oyun ve senaryo içeriyor. Yazar eksikliğini hissettiği durumları hikayeleştirmiş, duygularını dökmüş kitabın sayfalarına.

“…Gidenin giderken ne götürdüğü önemli değildir. Boş bir beden götürüyor giden. O bedende vicdan yoktur; kalp denilen et parçasını içi boş taşıyor bedeninde…”

5. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu / Stefan Zweig

Zweig birçok kitabıyla çok satanlar listelerimizi yıl boyu meşgul etti. Bu listemizde yazarımızı temsil etmeye layık görülen kitap “Sana, beni asla tanımamış olan sana.” seslenişiyle kalbinizin derinlerine işlerken, sevgi ve izlenimlerinizi sorgulatacak. Karakterin derin hislerini her sayfada hissedeceksiniz ve belki de bu kitaptan sonra hayatınızda görmezden geldiklerinizin farkına varacaksınız.

“…Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?…”

6. Son / Ayşe Kulin

Yazarın daha önceki romanlarında yer alan karakterlerin son bulmuş hikayeleri. Kendi hikayelerinizi ve olası sonuçlarını bulacaksınız bu kitapta. Ayşe Kulin okuruysanız sürükleyiciliği ile sizi kendinize bağlayacak ve bitirene kadar başından ayrılamayacaksınız.

“…Ben seni hiç unutmayacağım, sen beni hiç hatırlamayacaksın…”

7. Simyacı / Paulo Coelho

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde de belirtildiği gibi “kendini gerçekleştirmek” bir ihtiyaç. Veronika Ölmek İstiyor, Brida, Hippie Beyaz Kapak gibi eserleri yazan Coelho’nun belki de ününü borçlu olduğu kitaplarının başında gelen Simyacı’da ana karakterimizin serüven boyunca kendi yolunu çizişini, idealine ulaşmak uğruna atıldığı maceraları, vazgeçtiklerini, beklettiklerini göreceksiniz.

”Bir şeyi gerçekten istersen ,”demişti yaşlı adam ona, ”onu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar. ”

8. Fareler ve İnsanlar/John Steinbeck

Kısacık bir kitaba sığdırılan dopdolu bir hikaye. Dostluğun ve şefkatin iki zıt insan arasında varoluşu. Sizi karmaşık duygulara sokacak bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

“…Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından…”

9. Momo / Michael Ende

Zaman tasarrufu konusunda düşüncelerinize yeni bir bakış açısı kazandıracak bu kitap. Çocuk kitabı olarak nitelendirilen Momo her yaşa hitap ediyor aslında. Özellikle yıl boyu koşturup “zaman yetmiyor” diyen yetişkinlerin okuması tavsiye edilir.

“…Zamanın bu garip kısalığı uzunluğu, o saat içinde yaşanan olaylara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir….”

10. Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu / Şermin Yaşar

18 öyküden oluşan kitapta farklı farklı kesitlere yer verilmiş yaşamdan. Her parçada bambaşka duyguları tattıracak bu kitap size okurken. İçimizden olan bu öyküler anılarınızı gözünüzün önüne getirecek, duygularınızı pekiştirecek tekrardan.

“…Eve girdiğimde gözaltlarımda taşıdığım onar kiloluk torbaları kapının önüne bıraktım. Ellerimdeki yalnızlığı katlayıp montumun cebine sıkıştırdım. Prangalarımın sesini duyunca “ sen mi geldin?” Dedi annem. Dedim “ Bilmem ki anne, ben mi geldim?”…”

Son Söz

Umarız hazırladığımız çok satanlar listesi hoşunuza gitmiştir. Yeni yılda bol bol kitap okumanız, yeni kitaplar keşfetmeniz dileğiyle. Yıllık hedefler koyan tüm okuyucularımıza iyi şanslar dileriz. Mutlu yıllar 🙂

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, mail aboneliği oluşturabilirsiniz.

instagram.com/kitapmeetup
twitter.com/kitapmeetup
facebook.com/kitapmeetup

Derleyen: Bilge Binici
Editör: Mustafa Özbaylanlı

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Bilge Binici

2 thoughts on “Çok Satanlar – 2018

Yorumlar kapalı.