Carpe Diem Kitap Sohbetleri Nedir?

Dijital Kitap Kulübü

Carpe Diem Kitap Sohbetleri Nedir?

28 Ocak 2018 Blog yazıları Meetuplar 1
Carpe Diem Kitap Sohbeti Nedir?

Kitap sohbetleri, Kitapmeetup projemizin ana hatlarından birini oluşturuyor. Etkinlik içeriklerimizin İstanbul’daki ve dünyanın dört bir yanındaki diğer kitap kulüpleri ile bir takım benzerlikleri olsa da ivmeli büyüme ve sürdürülebilir yönetim anlayışıyla 3 yılda en gözde kitap kulüplerinden biri haline geldik. Özgürlükçülük ilkesiyle, eleştiriye açık ve her gün gelişmeye odaklı yönetim anlayışıyla 100’den fazla benzerlik etkinlikte kitapseverleri bir araya getirdik. Etkinliklerde yaratıcılığı ortaya çıkarma ve birlikte üretme odaklı tema çalışmaları ile kitapseverlerin gösevgisini kazandık.

Bu yazımızda Carpe Diem Kitap Sohbetleri Nedir? sorusuna cevap aradık. Bu çerçevede meetup kültüründen, sohbet temalarımızdan ve projenin bize kazandırdıklarından söz ettik. Keyifli okumalar. 

Ormana gittim; çünkü bilinçli yaşamak istiyordum. Hayatı tatmak ve yaşamın iliğini özümsemek istiyordum. Yaşam dolu olmayan her şeyi bozguna uğratmak ve ölüm geldiğinde aslında hiç yaşamamış olduğumu farketmemek için.

Henry David Thoreau

Carpe Diem Kitap Sohbetleri, Kitapmeetup Kitap Sohbetleri için kullandığımız eski ismimiz. Kısaca kitapseverler için özelleştirilmiş eşsiz bir kitap buluşması yani kitap meetup etkinliğidir. Her sohbette bambaşka kitapseverlerle harika temalar çerçevesinde felsefeden tarihe, edebiyattan bilim kurguya kadar ne okuyorsan üzerine konuşabilir, tartışabilirsin. Peki neden bu ismi seçtik ve daha önce neler yaptık?

Carpe Diem nedir?

“İnsanlar sadece hayalleri peşinde özgür olur. Her zaman böyleydi, her zaman da böyle olacak.”

Ölü Ozanlar Derneği’nden bir kesit

Ölü Ozanlar Derneği’nde bu konuya değiniliyor. Orada bir grup genç baskıcı bir okulda eğitim görmekte. Hocaları, velileri… Kısacası toplum onlara sürekli bir şeyleri dayatma derdinde. Oradaki gençlerin bir başkaldırısı söz konusu. Edebiyat öğretmenleri John Keating onlara yol gösteriyor. Carpe Diem ile ilgili bir sahne vardı ki, kesinlikle çok ilham verici.

Sınıfta bir şiir üzerine sohbet dönmektedir:

“Henüz vaktin varken tomurcuklarını topla.

Zaman hala uçup gidiyor.

Ve bugün gülümseyen bu çiçek, yarın ölüp yok olabilir”..

Profesör Keating, “Carpe Diem’in ne demek olduğunu biliyor musunuz?” der. Bir öğrenci “yaşadığın günü kavra” diye cevap verir.

Profesör öğrencilerini okulun müzesine götürür ve onlara eski öğrencilerin fotoğraflarını göstererekten şairin neden böyle söylediğini açıklar:

“Hepimiz solucan yemi olacağız, arkadaşlar!
Buna ister inanın, ister inanmayın,
her birimiz bir gün nefes almayı
kesecek ve öleceğiz. Şimdi öne doğru bir adım atın.
Ve geçmişten gelen bu yüzleri biraz inceleyin.
Onlara daha önce ciddi olarak bakmadınız.
Sizden pek farklı değiller. Aynı saç modeli.
Tıpkı sizler gibi hormonlara sahipler.
Sizler gibi yenilmez hissediyorlar!
Dünya onlar için bir istiridye.
Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar.
Sizler gibi gözleri umutla dolu.
Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok geç mi başladılar?
Çünkü bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldu.
Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyarsınız.
Yaklaşın. Dinleyin! Duyuyor musunuz?
Carpe? Carpe? Carpe Diem?
Anı yaşayın, çocuklar.
Hayatınızı olağandışı yapın!

Carpe Diem günümüzde keyifçilik olarak algılansa da asıl manası yukarıdaki gibi.

Filmin devamında ise öğrenciler ormanda gizlice buluşmalara başlıyor. Kendilerine orada bir nevi sığınak kuruyorlar toplumun dayatmalarına karşı. Geceleri buluşmayı alışkanlık haline getiriyorlar. Kitaplar, şairler, yazarlar, şiirler , felsefe üzerine derin sohbetlere giriyorlar. Kimi zaman şiirler okuyor, kimi zaman çeşitli fikirler üzerine tartışmalar yapıyorlar. Fark etmeden okulun onlara verdiğinden çok daha fazla şeyi öğreniyorlar, kültürel bir birikim kazanıyorlar ve kendi yollarını kendileri çizmeye başlıyorlar.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri’nin  Doğuşu ve Gelişimi 

Hiç Değişmeyen Ruh

Carpe Diem Kitap Sohbetleri işte tüm bunlardan esinlenilerek ortaya çıktı. Birkaç arkadaş böyle bir ortamın eksikliğini hissediyorduk. Sonunda Carpe Diem adını verdiğimiz sohbetler düzenlemeye karar verdik. 2 haftada 1 (aslında her fırsatta) buluşuyorduk. İTÜ kampüsünde birkaç gizli mekan belirledik. Altımıza sermek için birkaç minder ve bir örtü bulduk, çünkü toplantı yerimiz hiç de konforlu değildi ancak muhteşem bir atmosfere sahipti. Akşam yemeğinin hemen ardından buluşuyorduk ve geç saatlere kadar sohbet ediyorduk. Hatta daha sonrasında birkaç küçük el feneri bulduk. Böylece karanlık sorununu da filmi örnek alarak çözmüştük.

Sohbetlerimizde bir kitaptan diğerine atlıyorduk. Biri Friedrich Nietzche’den bir alıntı paylaşıyordu. Üzerine tartışırken bir başkası Kafka’dan bir alıntı yapıyordu. Sohbet tamamen serbest çağrışım ile ilerliyordu. Resmin değişik noktalarından değişik bakış açıları ediniyorduk ve konuştukça büyük resmi idrak etmeye başlıyorduk. Her şey harikaydı! Süreci büyük bir gizlilik içinde yürütüyorduk. Tam bir tarikattık(!) Carpe Diem kitap buluşmalarımızı bir süre böyle sürdürdük.

Sonrasında dedik ki:” Bu bizim çok hoşumuza gidiyor. Neden başkalarından gizliyoruz? Neden diğer kitapseverler de ilgilenmesin?”. Böylece gizlilik ilkemizden vazgeçtik. Kitapmeetup.com internet sitemizi kurarak Carpe Diem Kitap Sohbetleri ‘ne başvuru ile üye alımına başladık.

Ve Carpe Diem Kitap Sohbetleri Başladı

İlk gizli olmayan Carpe Diem Kitap Sohbeti’ni 29 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirdik. Önceki kitap buluşmalarındaki ritüellerimizi aynen devam ettirdik. Ama bunları burada söyleyemem. Gizlilik kaidemizi kaldırmış olsak da gönlüm buna izin vermiyor. Sözcüklerim sohbetlerimizde bulunmanın kazandırdıklarını anlatmaya yetmeyecek gibi, bu yüzden gelip görmelisiniz.

Tüm süreçte İTÜ Girişimcilik Kulübü’nün büyük desteğini gördük. Onlara teşekkürü borç biliriz gerçekten.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 1 – Açık Arttırma

Bu düzenlediğimiz ilk kitap sohbeti bize büyük bir motivasyon sağladı. Katılımcılarımız ilk defa böyle bir kitap buluşmasına geldiklerini, çok özgün bulduklarını söylediler. Genel anlamda memnundular. Böyle geri dönüşler almak bizi fazlasıyla mutlu etti. Carpe Diem kardeşliğinin ilk tohumları bu buluşmada atıldı.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 2 – Bugünün Öyküsü

“İnsanın aklına bir takım kelimeler gelmesi başka… Düşünmek başka…” 
Tutunamayanlar, Oğuz Atay

İkinci Carpe Diem Kitap Sohbetini ise 15 Aralık Cuma Günü gerçekleştirdik. Kitapların yol göstericiliğinde sohbet etmek çok keyifliydi. Herkes en beğendiği kitapları getirdiği için aslında kitaplarda kendilerinden bir parça vardı ve bir nevi kendilerini oradan yaptıkları alıntılar ile anlatıyorlardı. Kitap özeti şeklinde önce kısaca kitabı anlatıyorduk, bize kattığı bakış açılarından söz ediyorduk. Ayrıca çok sıkı bir tanışma ortamıydı. Kitapseverlerle bir arada olmak çok güzeldi. Fikirlerimizi tartışıyorduk, her şey tartışmaya açıktı. Kitaplarımız raflarda çürüyeceğine böyle bir sohbete malzeme oluyorlardı. Hediyeleşmeler, takaslar gerçekleşiyordu. Kütüphanemize yeni başka bakış açılarından kitaplar girmiş oluyordu. Farklı bakış açıları kazanıyorduk.

Ayrıca artık her Carpe Diem Kitap Sohbeti’nin farklı bir teması vardı. Bu Carpe Diem’inki “Bugünün Öyküsü”ydü. Herkesin 2-3 cümlesinin bulunduğu bir hikaye yazdık sohbet sırasında. Öykümüzü buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 3 – Kayıp Cümleler

“Let me live, love and say it in good sentences.”
Sylvia Plath

Üçüncü Carpe Diem Kitap Sohbeti 28 Aralık’ta gerçekleşti. Yılbaşına az bir vakit kala düzenlediğimiz bu kitap buluşmasında daha bir sorgulayıcıydı herkes. Koca bir yıl geride kalmıştı ve biz bu yıl kendi yolumuzda ne kadar ilerleyebilmiştik. Her zaman olduğu gibi kitap üzerine sohbetten ziyade kitap ile sohbet mantığıyla ilerledik. Kitaplar yolumuza ışık tutar ancak ışığı tuttuğunuz yön size bağlıdır. Bu yön sizin yürüdüğünüz yoldur. Bu sohbetin teması ise “Kayıp Cümleler” idi. Herkes rastgele birer kelime söyledi ve kelime havuzu oluşturduk. Sonrasında bu kelimelerden en az üçünü kullanarak hayat üzerine kendi cümlelerimizi yazmaya çalıştık. Gayet güzel cümleler ortaya çıktı.

Yazılan cümleleri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.,

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 4 – Cep Öyküleri

“For sale: Baby shoes. Never worn.”
Ernest Hemingway

Dördüncü Carpe Diem Kitap Sohbeti ’min teması ise “Cep Öyküleri” idi.

Ernest Hemingway’i tanıyorsunuzdur, kendisi ünlü bir öykü yazarı. Onu ünlü yapan ise yalınlığı. Hemingway’e göre bir öyküyü güzel yapan içinde anlattıklarımız değil, anlatmadıklarımızdır. Olabildiğince az kelime kullanır ve bu kelimelerle çok şey anlatır. Hatta kendisinin 6 sözcükten oluşan bir dram öyküsü bile vardır. Hemingway’in öyküsünü ve sohbetimiz sırasında katılımcılarımızın yazdıklarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri 5 – Paniğe Kapılma

Bu meetupımız özellikle bilim kurgu, fantastik ve siyaset felsefesi sevenler için daha bir ilgi çekiciydi. Temamızın içeriği, Elon Musk’ın kitapseverlere mesajı, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve katılımcılarımızın hayal güçlerinin ürünlerinden bazı kesitler bu yazıda.

“Don’t Panic”

Ve devam etmeye karar verdik. Geçmiş sohbetlerimize ait raporlara ve fotoğraflara göz atmak isterseniz: Geçmiş Sohbetler

Meetup Kültürü

Düzenlediğimiz Carpe Diem Kitap Sohbetleri’nde birçok fikri tartıştık, yüzlerce kitap hakkında muhabbet ettik, yazarları, şairleri, felsefeleri ve nicelerini konuştuk, farklı bakış açıları edindik. Ama tüm bunlardan daha da önemlisi birçok dost edindik. Kitapseverlerden oluşan bir kitleyle tanışma fırsatı bulduk. Biz bu dostluğa Carpe Diem Kardeşliği demeyi tercih ediyoruz. Oralarda bir yerlerde nice potansiyel Carpe Diem kardeşimizin olduğunu da biliyoruz. Sesimizi duyuyorsanız gelin birlikte Carpe Diem ruhunu meydana getirelim ve tüm ülkeye yaymak istediğimiz bu kültürün ortakları olalım.

“Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.”

Ölü Ozanlar Derneği’nden

Başta sormuştuk. Yaşadığınız yaşam sizin mi? Bir takım seslerden bahsetmiştik; size ne yapmanız , nasıl yaşamanız gerektiğini söyleyen sesler… O iç ses gürültüsünde tek bir sese kulak verin.

Carpe Diem’i dinleyin. O size yolu gösterecektir.

Bütün Bunların Dışında Neler Yaptık?

Carpe Diem Kitap Sohbetleri’nin dışında düzenlediğimiz kitap çekilişleri, bağış kampanyaları, kültür sanat etkinliklerine katılım ve kültürel geziler gibi etkinliklerde var. Hepsini ve daha fazlasını internet sitemizde bulabilirsiniz.

Güncel etkinliklerimizden haberdar olmak için mailinizi bırakabilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

instagram.com/kitapmeetup

twitter.com/kitapmeetup

facebook.com/kitapmeetup

facebook.com/groups/kitaplardabulusalim/

İçinizdeki Carpe Diem ruhunu bizlerle paylaşmanız dileğiyle…

Yazar
Melih Gazi Küşüm

Editör
Mustafa Özbaylanlı

 

Bir cevap

  1. […] Carpe Diem Kitap Sohbetleri Nedir? […]

Yorumlar kapatıldı.