Kitapmeetup Kitap Sohbeti Nedir?

Dijital Kitap Kulübü

Kitapmeetup Kitap Sohbeti Nedir?

4 Mart 2018 Meetuplar 0
Carpe Diem Kitap Sohbeti 6
 

Kitapmeetup Kitap Sohbeti Nedir?

2017 – 2018 döneminde Kitapmeetup Kitap Sohbetleri ismi yerine Carpe Diem Kitap Sohbetleri ismini kullanıyorduk. Carpe Diem ismini kullandığımız dönemde yaptığımız çalışmalara ve bu ismi seçmemizin altındaki sebeplere göz atmak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri Nedir?

Projenin dinamiklerine, geçmişine ve güncel çalışmalarına birlikte göz atalım.

Diğer kitapseverler ile tanışacağın ve onlarca kitap hakkında sohbet edip bilgi edineceğin 2 saatlik bir deneyime var mısın?

2017’den beri böyle sesleniyoruz ülkenin dört bir yanındaki kitapseverlere. Bizleri bu sürede yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz.

Carpe Diem Kitap Sohbetleri kitapseverler için özelleştirilmiş eşsiz bir meetup etkinliğidir. Her sohbette bambaşka kitapseverlerle harika temalar çerçevesinde felsefeden tarihe, şiirden bilim kurguya kadar ne okuyorsan üzerine konuşabilir, tartışabilirsin.

Çay, kahve eşliğinde sevdiğimiz kitaplardan okuduğumuz alıntılarla başlayan sohbetimizde düşünce deneylerinden hikaye yazma çalışmalarına, dertleşme ile başlayan dostluklardan birlikte gidilen etkinliklere kadar birçok şey sizleri bekliyor!

Tanıtım çalışmalarımızda bu paragraflar ile kitapseverleri bize katılmaya davet ediyoruz. 

Bugüne kadar düzenlediğimiz 100’lerce Kitap Sohbeti meetup etkinliklerimizden ilk 5 tanesine birlikte göz atalım.

29 Kasım 2017 – Carpe Diem Kitap Sohbetleri 1 – Açık Arttırma

Size ait olmayan bir hayatı yaşıyorsunuz belki de. Peki buna gerçek anlamda yaşamak denebilir mi?  Her birinizin bazı sıra dışı hayalleri, düşünceleri vardı. Farkında mısınız? Hayalleriniz için yaşamadığınızın her an ölüyorsunuz. Benjamin Franklin’in de dediği gibi:

“Çoğu insan 25 yaşında ölür ancak 75 yaşında gömülür.”

15 Aralık 2017 – Carpe Diem Kitap Sohbetleri 2 – Bugünün Öyküsü

15 Aralık Cuma akşamı gerçekleştirdiğimiz Carpe Diem Kitap Sohbeti meetupımızda birlikt bir öykü yazmayı denedik. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

“İnsanın aklına bir takım kelimeler gelmesi başka… Düşünmek başka…” 
Tutunamayanlar, Oğuz Atay

28 Aralık 2017 – Carpe Diem Kitap Sohbetleri 3 – Kayıp Cümleler

28 Aralık’ta gerçekleştirdiğimiz Carpe Diem kitap sohbetimizin teması “Kayıp Cümleler” idi. Kitaplar üzerine başlayan sohbetimiz sırasında katılımcılardan, birlikte oluşturduğumuz sözcük havuzundan 3 tanesini seçip bu sözcükleri içeren bir cümle kurmalarını istedik. Sohbetimiz sırasında bulduğumuz “Kayıp Cümleler”imize ve bahsi geçen kitaplara buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

“Let me live, love and say it in good sentences.”
Sylvia Plath

12 Ocak 2018 – Carpe Diem Kitap Sohbetleri 4 – Cep Öyküleri

12 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz Carpe Diem Kitap Sohbeti mizin teması “Cep Öyküleri”ydi. Katılımcılarımızdan Hemingway’in öyküsünden ilham alarak 10 kelimeden kısa öyküler yazmalarını istedik. Sohbette üyelerimizin kurduğu cümleler ve bahsi geçen kitapları bu yazıda bulabilirsiniz.

“For sale: Baby shoes. Never worn.”
Ernest Hemingway

22 Şubat 2018 – Carpe Diem Kitap Sohbetleri 5 – Paniğe Kapılma

Bu meetupımız özellikle bilim kurgu, fantastik ve siyaset felsefesi sevenler için daha bir ilgi çekiciydi. Temamızın içeriği, Elon Musk’ın kitapseverlere mesajı, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve katılımcılarımızın hayal güçlerinin ürünlerinden bazı kesitler bu yazıda.

“Don’t Panic”

 

2019’da Neler Yapıyoruz?

İşte böyle başladı Kitapmeetup Kitap Sohbetleri. 2019 yılına geldiğimizde farklı şehirlerde düzenlediğimiz 100’den fazla kitap sohbeti, kültürel gezi ve etkinlik ile binlerce kitapsevere ulaştık, ulaşmaya devam ediyoruz. 

Kitapmeetup Kitap Sohbetleri’ni başta İstanbul ve Eskişehir olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde organize etmeye devam ediyoruz. İstanbul’da haftada 2, Eskişehir’de ise haftalık organize ettiğimiz sohbetlerimizde çeşitli temalar ve ilgi alanları çerçevesinde buluşuyor ve kitaplar üzerine konuşuyoruz.

Kitapmeetup Akademi ile tecrübeli isimlerin yürütücülüğünde çeşitli konuları meetup serileri ile masaya yatırıyoruz.

Gelecek etkinliklerimizden haberdar olmak için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

View this post on Instagram

Kitapmeetup Akademi 19 Haziran'da başlıyor! • İlker Balkan hocamızın yürütücülüğünde 6 hafta sürecek "Doğa Felsefesinden Modern Bilime Gerçeği Aramanın Tarihi" isimli ilk akademimiz için başvurular açıldı. • İnsanoğlu, doğanın içinde verdiği varoluş mücadelesinde en büyük silah olarak aklını kullanmaya başladığından beridir, çevresindeki dünyanın nasıl işlediğini anlamak ve ona hükmetmek için her gün artan bir çabanın içinde olmuştur. Evrenin kendisine içkin gerçekliğin, metodolojik olarak incelenmesi, somut kanıtlarla desteklenen hipotezlerin kurulması ve öğrenilen her yeni bilginin, kümülatif kültür varlığımızda dönüşüm yaratması, gerçeği arama yöntemlerinin de sistematik ve genelgeçer olmasını beraberinde getirmiştir. İşte bu merak duygusu, sistemli ve çağlar/kimlikler üzerinde bir işbirliği içinde çalışma düzeni, önce doğa felsefesini, sonraki sistematik aşamalarla da bilimi doğurmuştur. • Bu altı haftalık etkinlik içinde beş farklı alandaki beş farklı kitap üzerinden biz de bu yolculuğun fikir tarihçesine uzanacak, sahip olduğumuz bu kümülatif bilimsel bilginin kavramları ile tanışacak ve bilimin tarihsel perspektiften nasıl bir düşünsel arkaplan üzerinden geliştiğini anlamaya çalışacağız. Merak etmek, bir soruya nasıl yanıt arayacağını bilmek ve yeni bir şeyi tam o zaman keşfediyor olduğunu fark etmek isteyenleri, bu keyifli sohbetlere davet ediyoruz. • Başvurular 10 Haziran'da bitiyor📣 Detaylı bilgi ve kayıt için link biyografide 👤 #kitapmeetup #akademi #istanbuletkinlik #dogafelsefesi #modernbilim #tarih

A post shared by Kitapmeetup (@kitapmeetup) on