Carpe Diem Kitap Sohbeti 2 Bugünün Öyküsü

Bugünün Öyküsü – Carpe Diem Kitap Sohbeti 2

15 Aralık Cuma akşamı gerçekleştirdiğimiz Carpe Diem Kitap Sohbeti meetupımızda birlikt bir öykü yazmayı denedik. Etkinlik sonunda bu güzel eser ortaya çıktı.

Bugünün Öyküsü

“İnsanın aklına bir takım kelimeler gelmesi başka… Düşünmek başka…” 
Tutunamayanlar, Oğuz Atay

Yazarlar

Ali Haydar Yıldız, Ataberk Büyükyatıkçı, Bilge Binici,  Buket Yürekli, Işıl Su Aydemir, İbrahim Baldemir, Melek Şahan, Melih Gazi Küşüm, Mustafa Özbaylanlı, Tarık Doğan, Vefa Odabaşı

İzi, yalnız kalmak için evden çıktı. Otuz dört senelik annesine, on bir senelik kızına ve on üç senelik aşkına açıklama yapmadan. Son yıllarda gerçekten çok güzel anılar biriktirmiş, harika günler geçirmiş ve tatmin edici bir mutluluğa ulaştığını hissetmişti. Ama şimdi ormana doğru etrafında olanların farkında varmadan delice koşturuyordu. Biri kolundan tutup durdursa, nereye ve neden gittiğini sorsa ne cevap verirdi, bunu kendisi de bilmiyordu. Durdu. Cebinden bir çakı çıkardı. Elinin ayasını hafifçe çizdi ve koşmaya devam etmeye başladı. Kan damlalarının arkasında bıraktığı izlere bakmadan hızla ufuk çizgisine doğru ilerliyordu. Varacağı yeri bulduğunda evine dönebilmek için yeterince vakti olacağını umuyordu. Karanlığın yüreğindekileri örteceğini sanıyordu. Kaçmak, olduğu yerden uzaklaşmak yaşadıklarını siler miydi? Bilinmez. Gecenin karanlığında aradığını bulmak üzere yürüyordu ve rüzgar yüzüne çarptıkça yüreğindekiler siliniyordu. Yürüdükçe geçen zamanı farketmeye çalışıyordu. Bir hayatı silip atmak bu kadar kolay mıydı? Kızı, aşkı, annesi… Bencillik değil miydi insanları düşünmeden çekip gitmek? Hayat kendinden bir insan yaratma macerasıdır ya. Bunu mu becerememişti acaba? Belki de fazla mutluluk ağır gelmişti. Yolun sonunu, kayalığa, yıldızların ve dolunayın doğurduğu gecenin kıyısında fütursuzca ilerlerken kıyının karşısında geride bıraktıklarını duydu rüzgarın kesiklerinde. Ama bilmiyordu takip edildiğini ve edenin de onun kaçma sebebi olduğunu. Çalıların arasından bir ses duydu. Sesin geldiği yöne kesik bir bakış atıp koşmaya başladı. Takip edildiğinin farkına vardığında çok uzun bir uluma duydu. Korkmaya başlamıştı. Nereye gidecekti? Onu kim takip ediyordu? Gözüne bir ışık vurdu. “İzi, İzi, İzi…” Sesler gittikçe yaklaşıyordu. Uyandı. Yoksa evinde değil miydi? Yatağı aynı, odası aynı, perdeler aynıydı. Yavaşça kalktı. Kapıya doğru yürüdü. Kolu çevirdi, açılmadı. Kapıyı çekti, açılmadı. Pencereye doğru koştu. Yukarıya kaldırdı, açılmadı. Odadaki televizyon kendiliğinden açıldı. Kayıttaki bir görüntü dönmeye başladı. İfadesiz bir yüz. Kırmızı saçlar, simsiyah gözler… Söylediklerine odaklanmaya çalıştı, İzi. “Hayat seçimlerimizden ibaret İzi. Seçimlerimiz bizi bu noktaya getirdi. Seni bu noktaya getirdi. Kapı niye kilitli? Onu sen kitledin, duvarları sen oluşturdun seçimlerinle. ” Kayıt burada bitti. İzi sessizlikle başbaşa kaldı. Bipolar teşhisi konduğunda doktorun intihara meyilli olma konusundaki uyarılarına kulak asmamış hatta kendisiyle alay etmeyi sevdiğinden düz ve ters okunuşu aynı olduğu için adını “İzi” olarak değiştirmişti ancak tavandaki boru hattına bağlanmış ilmeği boynuna geçireceği gece için hazırladığı ormana kaçma planını sadece rüyasında gerçekleştirebileceğini tahmin edemezdi, edemedi.

*Öykümüzün ilk 2 cümlesi Muhammer Bayraktar’ın Havidz adlı eserinden alınmıştır.
https://oggito.com/muhammer-bayraktar-%E2%80%A2-havidz-11201747662

Sohbet Sırasında Anılan Yazarlar ve Kitaplar

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Kabil – Saramago

Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Saramago

Gösteri Peygamberi – Chuck Palahniuk

Uçurtma Avcısı – Halit Hüseyni

Bin Muhteşem Güneş – Halit Hüseyni

Next Generating Marketing’in Şifreleri – Hakan Dalkılıç

Sapiens – Yuval Noah Harari

Woody Allen

Edgar Allan Poe

Satranç – Zweig

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Zweig

Amok Koşucusu – Zweig

Korku – Zweig

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Talha Uğurluel

Cansu Canan

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

İnsan Ne İle Yaşar? – Tolstoy

Kör Baykuş – Sadık Hidayet

Cennet – Dante

Cehennem – Dante

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat

1 thought on “Bugünün Öyküsü – Carpe Diem Kitap Sohbeti 2

Yorumlar kapalı.