İnsan Zihnini Makinalara Aktararak Sonsuza Kadar Yaşamasını Sağlayabilir miyiz

Akademi – İnsan Bilincini Makinalara Aktararak Sonsuza Kadar Yaşamasını Sağlayabilir miyiz?

İlker Balkan öğrencilerinden gelen “İnsan Bilincini Makinalara Aktararak Sonsuza Kadar Yaşamasını Sağlayabilir miyiz?” sorusunu yanıtlıyor.

Diyorlar insan bilincini makinelere aktarıp artık insan bedeni ölse bile bilinci sonsuza kadar yaşayacak ve insanlar asla ölmeyecek. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir, biz bilincin daha olduğunu daha çözemedik kaldı ki onu bir Yapay Zekaya aktaralım. Bunun için daha alınacak çok yol var ve bilincin nasıl işlediğini çözebilecek miyiz bilmiyoruz gerçekten bilinç böyle değişik bir şey yani. Vücutta sadece elektrik sinapsla işleyen bir şey değil yani hormonal dünya ile senin korteksin ile, alışkanlıklarında, beş duyu ve bunların kapsadığı daha birçok alanla ilişkili bir sürü değişkenin (bağırsak bakterileri gibi mesela) senin zihnini şekillendirdiği ve dolayısıyla bilincini şekillendirdiğini görüyoruz. Sen bazı şeyleri algılıyorsun. Bazı şeyleri algılamıyorsun. Niye bunu yapıyorsun? 

İnsan bir biyolojik canlıysa eninde sonunda bunu yapacağız, değil mi?

Tamamen Bu neden Eninde sonunda bunu taklit edemeyecek olabiliriz Çünkü biz %100 biyolojik bir canlıyız. Biyolojiyi tanımladığımız için, biz kendimizi biyolojik bir varlık olarak tanımlıyoruz. Alpha centauri’den biri gelse ve kendi biyoloji tanımını koysa biz o tanıma uyar mıyız uymaz mıyız, bunu tartışabiliriz ama kendi koyduğumuz tanımı uyup uymadığımızı tartışamayız çünkü tanım bizden kaynaklanıyor. Tam tersi aslında. Bizim canlı tanımımız bu dünyadaki bütün canlıları kapsıyor mu? Bunu tartışmak lazım. Bizi kapsadığı kesin. Çünkü o canlı tanımının kendisi de biziz. Evreni kapsıyor mu? Hayır kapsamıyor, bunu çok net biliyoruz. Çünkü evrende başka canlıların olduğunu düşünüyoruz ama bunlar bizim formumuzda olmak zorunda değiller. İşte bu yüzden Atalar kültü haklı olabilir yani bir yerde.

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat