Agnostisizm nedir

Akademi – Agnostik Nedir? Agnostisizm Türleri Nelerdir?

İlker Balkan, öğrencilerinden gelen “Agnostisizm Nedir?”, “Agnostikler Ne Düşünür?” “Agnostisizm Türleri Nelerdir?” sorularını yanıtlıyor.

Bir de Agnostikler var. Onlar da bunun ikisinin arasındalar. Tanrı ile ilgili bir fikir ya da tanrının kendisi, kendi yarattığı evrenin içinde bulunamayacağından ve bilimsel olarak da bu evreni dışındaki herhangi bir şeyi bilme lüksümüz olmadığı için tanrının var olup olmayacağını asla bilemeyeceğimizi bize söylüyor. 

Agnostisizm’in iki versiyonu var aslında. Bir tanesi Fundamentalistler yani köktenci agnostikler. Onlar evrenin sınırlarının fiziken belirlendiğini dolayısıyla fiziki şeyleri de başka şeylerin belirlemesi gerektiğini; dolayısıyla bu fizik başka şeyleri nerede olduğuna dair hiçbir bilginizin bu evreninin içinde olduğumuz için olmayacağını düşünüyorlar. Bunlar bu anlamda yorumluyorlar. Rapitist olanlar, evreni tekrarlanabilir olduğunu düşünenler var aralarında. Yani bir kez işte yaratıldıysa birden çok kez de yaratılmış olabilir. Hem bu şeyi destekliyorlar işte Multiuniversalizim (çok Evrenlilik) hem de “Aynı Big Bang’den bir sürü olmuştur. Biz burdayız, onlar başka yerde. Biz mi onları yarattık onlar mı bizi yarattı? Doğada etki varsa tepki olmalı. Maddenin kendisi varsa karşı madde var ya da olması gerektiğini düşünüyoruz. Tekrarlı bir Evren modeli üzerinden böyle bir yaratıcı gücün var olup olmayacağını, bu tekrar içerisinde ya da cycle’lerde bilemeyiz ama bir Tanrı’nın var olup olmaması bu cycle’in sürerliliğini değiştirmez.” gibi bir bakış açısındalar.

E-posta Aboneliği OluşturunYeni İçeriklerimizi Kaçırmayın

Yazar: Kitapmeetup

Kültür Sanat Edebiyat